Dikkat Güçlendirme Setleri

Dikkat geliştirme setleri; dikkat bozukluğu, odaklanma sorunu, hiperaktiflik gibi sorunlar yaşayan çocukların gelişimine yönelik olarak hazırlanan destekleyici eğitim paketleridir. Bu eğitim paketleri okullarda öğretmenler veya evde aileler tarafından çocuklara uygulanabilmektedir. Her yaş grubuna özel olarak hazırlanan paketler ile çocukların sıkılmadan dikkat becerisinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Eğlenceli ve öğretici içerikler, görsel ve işitsel hafızanın gelişimine hitap eden materyaller ile hazırlanan dikkat güçlendirme setleri çocukların hafıza, el ve göz pratiği gibi birçok alanda gelişimine yöneliktir.

Bazı çocuklar diğer yaşıtlarına göre yazı yazarken, kitap okurken ve hatta oyun oynarken bile fazla uzun süre aynı işlemi yapmakta zorlanabilmektedir bu durumun sebebi çocuklarda görülebilen odaklanma ve dikkat dağınıklığı sorunudur. Dikkat bozukluğu yaşayan çocuklar yapılan aktivitelerden kolay bir şekilde sıkılmakta, çok kısa sürede yaptığı işi bırakmakta ve uzun uğraşlara rağmen öğrenme konusunda sıkıntı çekebilmektedir. Bu gibi durumlarda çocukların dikkat becerisinin geliştirilmesine yönelik programlar bulunmaktadır. Doktor yardımı alınabileceği gibi çeşitli eğlenceli aktiviteler ile de çocukların odaklanma problemi aşılabilmektedir. Çocukların gelişimine yönelik hazırlanan eğlenceli aktiviteler arasında dikkat güçlendirme setleri de yer almaktadır.

Dikkat Güçlendirme Setleri Faydalı Mı?

Dikkat geliştirme ve güçlendirme setleri çocukların bilişsel becerilerini geliştirmeyi hedeflemektedir. Çocukların el-göz koordinasyonu, işitsel ve görsel zekası, odaklanması ve zihinsel gelişimine katkıda bulunan bu setler her yaş grubuna özel olarak farklı içerikler ile hazırlanmaktadır. 3-12 yaş aralığı için hazırlanan bu setler aileler tarafından oldukça merak edilmekte ve “dikkat güçlendirme setleri faydalı mı?” sorusunun cevabını öğrenme isteği uyandırmaktadır.

Kitap ve materyaller ile desteklenen dikkat geliştirme setleri her yaş grubuna özel olarak farklı zorluklarda hazırlanmakta ve farklı egzersizler bulundurmaktadır. Setler içerisinde yer alan aktiviteler odaklanma sorunu yaşayan çocuklar için dikkat çekici hale getiriliyor ve çocukların odaklanmasına yardım ediyor böylece çocukların dikkat süresinin uzatılması, sorunlara çözüm üretebilmesi ve algılama becerisinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Dikkat güçlendirme setleri 3 yaş grubu için özel olarak hazırlanmış içeriklerden oluşmaktadır. Aynı şekilde diğer yaş grupları içinde zorluk seviyesi yaşlara göre belirlenmiş ve çocukların çok fazla zorlanmayacağı şekilde tasarlanarak odağının kaybolmasının önüne geçmek amaçlanmıştır.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5