Amigurumi Sanati Nedir?

Amigurumi Sanati Nedir?

Yabancı bir kelime olan, amuguri Japonca kaynaklıdır. İncelediğimizde Amu ile Nuigurimi kelimelerinin birleşerek türemiş bir halidir. Anlamına bakacak olursak Ami; tığ yahut iğne ile işlenen, Nuiguru is; içi doldurulmuş olan (pelüş gibi) oyuncak anlamına gelir. Amuguri’ler ise bu iki teknikle, örgülerin sık dokunmasıyla (Türk el işi sanatında kullanılan sık iğne tekniği) oluşturulan sevimli oyuncaklardır. Yün ve pamuk ham maddeleriyle üretilerek sağlık konusunda oldukça güvenilir olan ve oyuncak amacıyla üretilen bu bebekler annelerin bebekleri için tercihidir. Aynı zamanda şirinlikleriyle bu bebekler kadınlar arasında da yaygındır.

 

Amuguri Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Elbette bu bebeklerin yapımı için ilk ihtiyaç tığ ile yün ipliktir. Kullanılan iplikler sert ve yumuşak tipte değişiklik gösterebilir, iki çeşit iplik harmanlanarak kullanılabilir. Bunlardan sonra ise bebeğin dolgusunu yapabilmek amacıyla dolgu malzemesi gerekmektedir. Antibakteriyel bir dolgu malzemesinin tercih edilmesi sağlık açısından önemlidir, örneğin silikon elyaf. Unutulmamalıdır ki eğer bebeğin dolgusu yapılmazsa bebek olması gereken şekli alamaz ve bu yüzden tamamlanamaz.

 

Örgü için kullanılacak iğnelerse dikkat edilmesi gereken bir husustur. Örülecek olan yere göre iğnelerin boyutu farklı seçilebilmektedir. Örneğin uzun olanlar parçaları birleştirme konusunda daha iyidir. Yüzü tamamlanmış olan bebeğin gözü, kaşı, burnu, kaşları işenebilir. Fakat gözler plastik olarak da tercih edilebilir örneğin plastik düğme veya oyuncak bebekler için parçalar kullanılarak yapılabilir. Amugurumi sanatında her canlıyı veya her alandan bir fikri oyuncak haline getirebilirsiniz bu tamamen sizin ne kadar yaratıcı olduğunuza bağlıdır.

 

Amugurumi Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Amugurumi sevimli bebekleri başta Japonya'da ortaya çıkmıştır fakat şu an dünya çapında ilgi görmektedirler. Türk el işi sanatında kullanılan bir tür sık örme biçimiyle yapılmaktadırlar. İlk olarak çocuklara oyuncak olması amaçlı üretilen bu sevimli ürünler daha sonralarda gençler ve çocuklarda da yayılmaya başlamıştır. Oyuncak olarak alınması dışında süs veya koleksiyon eşyası olarak da talep görmeye başlayan amugurumi böylelikle dünya çapında ünlenmiştir. Onların bu kadar sevilmesinin iki temel nedeni vardır; biri tamamen sağlıklı olmaları ve çocuklara zarar verecek maddeler içermemeleri bir diğeri ise sevimlilikleriyle herkeste yer edinmiş olmalarıdır.