Bee-Bot ve Blue-Bot Artık Daha İnteraktif

Bee-Bot ve Blue-Bot Artık Daha İnteraktif

Bee-Bot ve Blue-Bot 3 yaştan itibaren, okul öncesi çocuklar için tasarlanmış, çocuklara oyun yoluyla kodlama temellerini öğreten ‘arı ve şeffaf’ tasarımlı robotlardır. Çocuk dostu, kolay kullanımlı ve dayanıklı tasarımının yanı sıra bu robotlar çocuklara; renkleri, meslekleri, saatleri, şehirleri, ülkeleri, hayvanları ve aklınıza gelebilecek her türlü konuyu oyun yoluyla öğretebileceğiniz mükemmel araçlardır. Bee-Bot ve Blue Bot tanıtım  blog yazılarımıza aşağıya bıraktığımız linklerden ulaşabilirsiniz.

https://www.robokids.com.tr/ac/makale/okul-oncesi/bee-bot-ile-hem-kodluyoruz-hem-ogreniyoruz-

https://www.robokids.com.tr/ac/makale/okul-oncesi/blue-bot-ile-tanismaya-var-misiniz-

Türkiye’de artık ‘Ekransız Kodlama’ deyince akla gelen ilk robotlar olan Bee-Bot ve Blue-Bot’un son versiyonlarına iki yeni özellikler eklendi. Ses kaydetme ve sensör.

Ses kaydetme ve sensör özelliği eklenen robotlar artık daha interaktif ve eğlenceli.

Peki bu özellikleri nasıl kullanacağız?

Bee-Bot ve Blue-Bot robotlarınıza ses kaydetmek için; Öncelikle robotunuzun tabanındaki 3 anahtarın da açık olduğundan emin olun. Robotunuzu kodlarken ileri-geri- sağ –sol tuşlarına 2 saniye kadar basın ve ‘bip’ sesini duyduktan sonra çift ‘bip’ sesini duyana kadar konuşun. Çift ‘bip’ sesini duyduğunuzda ise kayıt süreniz sona ermiş olacaktır. Sonrasında robotunuzu programlayın ve çalıştırın. Kurumumuzda ve farklı kurumlarda verdiğimiz eğitimlerde de gördük ki;  bu özellik çocukların robotlarını programlarken daha hevesli olmalarını, programlama yapmak için daha fazla çaba göstermelerini sağlıyor. Kaydettiğiniz sesi silmek için ise; X yani Clear tuşuna 2 saniye kadar basılı tutun. Çift ‘bip’ sesi duyduğunuzda kaydettiğiniz sesiniz silinecektir. Robotunuzun bu özelliğini kapatmak istemeniz halinde ise; yine robotunuzun altındaki sensör anahtarını ‘kapalı’ konuma getirmeniz yeterli olacaktır.

Sensör özelliği için ise; yine tabandaki 3 anahtarın da açık olduğundan emin olun. Bee-Bot veya Blue- Botunuz matınızın üzerinde hareket ederken;  başka bir Bee-Bot ve Blue-Bot’u algılayacaktır. Yaklaşık 25 cm olan bu mesafe çevre koşulları ve değişen sıcaklık aralığına göre +10/-10 cm değişkenlik gösterecektir. Sensör etkinleştirildiğinde Bee-Bot, hangi botun tespit edildiğine bağlı olarak varsayılan bir ses çalacaktır. Bu ses her  5 saniyede bir aktif hale gelecektir. Bu da birden fazla Bee-Bot veya Blue-Bot kullanılan sınıflarda derslerin daha interaktif geçmesine katkı sağlayacaktır.