Kodlayarak Öğreniyorum.

Kodlayarak Öğreniyorum.

Merhabalar bugün sizlere 2019 yılında üretimini gerçekleştirip sizlerin beğenisine sunacağımız bir akıl oyunu ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız. İlk olarak oyun tarafımızdan tasarlandı ve Türkiye’de milli ve yerli olarak üretilmesi planlanıyor.  Bu oyun ile birlikte farklı kodlama uygulamaları yapabilirsiniz.

Peki, oyun nasıl oynanır? Oyun ’un hedefi nedir? Kazanımları nelerdir?  Oyunun iki farklı oynayış şekli vardır. İlk şekilde oyun sadece zar ile oynanır ve çocuğun algoritma becerileri ile problem çözmesi farklı durumlar karşısında yaratıcı düşünmesi tetiklenir. İkinci oynayış şeklinde ise zar yerine çocuğun sorular bilmesi ve bildiği sorular karşısında yön okları kazanması ve bu oklar ile ilerlemesi beklenir. İki oyun şeklindeki tek fark birisinde kazanacağı yön kartını zar ile belirlemesi diğerinde ise soru bilerek. Sorularımız okul öncesi ve ilkokul grupları için ayrı ayrı hazırlanmış. Çocuklarımızın oynayarak daha kalıcı öğrenmesi hedeflenmiştir.

Oyunda amaç oyun tablasının üzerinde bulunan gezegenleri toplamak. Tüm gezegenler toplandığında kim daha fazla gezgen toplamışsa oyunu kazanır. Oyunumuz 2-4 kişi oynanabiliyor. Zar atan çocuk (soru bilen) belirtilen sayı kadar kodlama kartını alabiliyor. İleri-geri-sağ-sol hangi kartları alacağına kendi karar veriyor. Kendine en doğru stratejileri belirleyen çocuk mutlu sona ulaşıyor.

Oyunun diğer önemli noktaları ise sahip olabileceği engel kartı ile rakibin önüne engel koyarak rakibin hedefini değiştirmesine neden olabiliyor, oyunun başında istenilen yere konan galaksi kartları ile ise bu kartlar üzerine gelindiğinde iki galaksi arasında ışınlanabiliyor.  Son olarak ise oyun boyunca bir kez kullanılabilen özel kart ile engeller üzerinden atlanabiliyor.

Oyunun kazanımlarını özetleyecek olursak, oyun 5 yaştan itibaren çocukların kodlamanın temellerini öğrenmelerine yardımcı oluyor. Farklı durumlar karşısında farklı düşünmeye zorluyor. Problemler karşısında neler yapması gerektiğini öğreniyor. Hazırladığımız soru kartları sayesinde İngilizce, matematik, fen bilimleri ve birçok farklı alanda yaparak öğrenmelerini sağlıyor. Tabi ki en büyük kazanımları da kaliteli ve zevkli geçirdikleri zaman.

Oyunumuzun ismi ile ilgili anketimiz sürüyor. Anket tamamlanır tamamlanmaz seri üretime geçerek ürünümüzü çocuklarımız ile buluşturacağız.