MBot Nedir?

MBot Nedir?

mBot’u satın alıp parçalarını birleştirdiğinizde şık ve sevimli bir robot ortaya çıkmaktadır. Bu robot, temel hareket kabiliyetlerine sahip olduğu gibi geliştirmeye de açık bir platform sunmaktadır. Cep telefonu, tablet gibi akıllı cihazlar ile kumanda edilebilme özelliğinin yanı sıra Scratch yazılım platformunu kullanarak bu robotu istenildiği gibi programlamak mümkündür. Modüler yapısı sayesinde kolayca sensörler vb. çevre birimleri eklenerek otonom olarak çalışma yeteneği kazandırılabilir.

Üzerinde bulunan mCore kartı Arduino desteklidir. Bu sayede yalnızca Scratch veya hazır programlara bağlı kalmayıp istenilen program yazılarak robota tamamen farklı özellikler kazandırılabilir. Kart, modüler yapısı sayesinde kolay prototiplemeye imkan tanır.

mBot’un diğer robot kitlerinden en büyük farkı, uygun fiyatlı olmasıdır. “Her çocuk için bir robot” fikriyle ortaya çıkmış bir üründür. Bu yüzden karmaşık elektronik bağlantılar ve zorlayıcı mekanik montaja ihtiyaç duymaz.

Ayrıca mBot, LEGO parçaları ile de uyumludur. mBot, devre kartının bulunduğu kutu üzerindeki uyumlu bağlantıları sayesinde LEGO parçaları ile kullanılabilmektedir. Arka ve ön kısımda bulunan montaj deliklerini kullanarak LEGO Mindstorm ve EV3 gibi gelişmiş kitlerin parçaları ile kullanabilirsiniz.

 

 

 

 

mBot Modelleri

mBot robotun Bluetooth ve 2.4GHz kablosuz haberleşmeye sahip iki farklı sürümü bulunmaktadır. Bluetooth sürümü, 2.4GHz sürümünden farklı olarak akıllı telefon ve tablet gibi cihazlar aracılığıyla kontrol ve programlama imkanı da sunmaktadır. 2.4GHz sürümü, daha çok sınıf gibi kalabalık ortamlarda birden fazla Bluetooth cihazının çalışması durumunda sinyal karışımını önlemek amacıyla tasarlanmıştır. Her ikisini de ihtiyacınıza göre tercih edebilirsiniz, ya da mBot uyumlu Bluetooth modülünü kullanarak 2.4GHz robotunuzu Bluetooth bağlantı yeteneğine kavuşturabilirsiniz.

mBot Kutu İçeriği

mBot kitinin kutu içerisinden robotun ana gövdesi, motorlar ve tekerlekler, kontrol kartı, ultrasonik sensör, kızılötesi uzaktan kumanda, hızlı montaj kılavuzu ve bir adet çizgi izleme pisti çıkmaktadır. Demonte halde gelen robotu, resimli kılavuz yardımıyla 15 dk içerisinde kullanıma hazır hale getirebilmeniz mümkündür.

mBot kutu içeriği

mBot’un yanında gelen kızılötesi kumanda aşağıdaki gibidir:

mBot kızılötesi kumandası

Kumandayı kullanabilmemiz için öncelikle CR2025 tipinde bir saat piline ihtiyacımız var.