ROBOTİK KODLAMA EĞİTİMİ ALAN GENÇLER TOPRAKSIZ TARIM YAPIYOR

ROBOTİK KODLAMA EĞİTİMİ ALAN GENÇLER TOPRAKSIZ TARIM YAPIYOR

Bartın'da Bilim Eğitimi Derneğince gerçekleştirilen proje kapsamında robotik sistem bitki yetiştiriciliği konusunda eğitilen lise öğrencileri, projenin teknolojik sistemini de kendilerinin kurdukları uzaktan kontrollü serada topraksız tarım yapmayı öğreniyor.

 

Bartın Bilim Eğitimi Derneği, İçişleri Bakanlığı ile Bartın Belediyesinin iş birliği ile yürütülen “Sanayi Devrimi 4.0 Yolculuğunda Gençlerle Robotik Sistem Bitki Yetiştiriciliği" projesinde görev alan 22 öğrenci, teknolojik altyapısı kendilerinin hazırladığı serada topraksız tarımla sebze ve meyve yetiştirmeye başladı.

 

Projenin kabul edilmesiyle birlikte kendi okullarındaki teknoloji atölyelerinde cihazlar hazırlayan öğrenciler, topraksız tarım uygulaması yapacakları sera için gerek sulama gerekse havalandırma için gerekli bütün elektronik teçhizatı da hazırladı. Bartın Belediyesi tarafından projeye tahsis edilen Karaçay mevkiindeki seraya hazırladıkları sistemi entegre eden öğrenciler, ürünleri üretirken, sulama ve havalandırma için cep telefonu ve bilgisayar aracılığıyla uzaktan kontrol sistemi kullanıyor.

 

Proje koordinatörlüğünü yürüten Bartın Bilim Eğitimi Derneği Başkanı Yücel Yüzlü, kurdukları akıllı otomasyon sistemiyle serada çilek, marul, domates, salatalık, biber yetiştirdiklerini söyledi.

Kurdukları otomasyon sistemini okullarda robotik kodlama eğitimi alan öğrencilerle birlikte hayata geçirdiklerini ifade eden Yüzlü, "Bu sayede seramız robotik sistemle yönetilen modern bir sera olarak üretim yapmaya başladı. Seramızda görev yapan öğrenciler haftada yalnızca 2 gün çalışıyor. Bu şekilde hem bitki yetiştiriciliğini hem de kurulan otomasyon sisteminin tasarlanış şeklini ve seraya nasıl entegre edildiğini bizzat uygulayarak öğrendiler." diye konuştu.

 

Öğrenciler de robotik kodlama eğitimi aldıklarını dile getirerek, " Aynı zamanda serada ürün yetiştirmek için tarım eğitimi alıyoruz ve bu doğrultuda bitkileri yetiştirmek için uygun alanlar tasarlıyoruz. Robotik kodlama eğitimleri ile bunları otomasyon haline getirerek seri üretime geçip ürünleri verimli şekilde elde ediyoruz." dedi.

 

Öğrencilerin çoğu öğrendikleri bilgiler ile tarıma olan ilgilerinin artığını belirterek, ayrıca projede aldıkları robotik kodlama eğitimi sayesinde robotların da çalışma sistemlerini ve bu tür otomasyonların nasıl gerçekleştiğini öğrendiklerini belertiyorlar. Gerek topraksız tarımın gerekse genel olarak tarımın dünya ve ülkemiz için ne kadar önemli olduğunu ve ülkemizde tarımın nasıl geliştirilebileceği üzerine projeler geliştireceklerini söylediler.