Yeni Başlayanlar için 3D Baskı

3D baskı dünyası zaman zaman karmaşık bir teknoloji, malzeme ve yeni süreçler ve yetenekler ağıdır.

3D baskı dünyası zaman zaman karmaşık bir teknoloji, malzeme ve yeni süreçler ve yetenekler ağıdır ve bu, 3D baskı ekosisteminde gezinmeyi zorlaştırabilir. 3D yazdırma, tek bir tür üretim veya teknolojik süreci ifade etmez ve bu nedenle çok yönlü bir anlayış, mevcut tüm 3D yazdırma sistemlerine derinlemesine bir bakış gerektirir.

3D Baskı Nasıl Çalışır?

3D yazdırma, CAD verilerinden katmanlar halinde 3D parçalar oluşturan veya oluşturan herhangi bir üretim sürecini ifade eder. Teknoloji önemlidir çünkü doğrudan üretim sunar, yani bir tasarım sizden bir bilgisayar ve bir yazıcı aracılığıyla doğrudan fiziksel ürüne gider. Hadi daha ayrıntılı inceleyelim.

3D baskı, bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımından elde edilen dijital bir dosya ile başlar. Bir tasarım tamamlandıktan sonra, standart bir mozaikleme dili (STL) dosyası olarak dışa aktarılmalıdır; bu, dosyanın üçgenleştirilmiş yüzeylere ve köşelere çevrildiği anlamına gelir.

Bir 3D yazıcı daha sonra 2 boyutlu katmanları birbirinin üzerine katladığı yapı taşları olarak okur ve böylece üç boyutlu bir nesne oluşturur. 3D yazıcı teknolojisinden bağımsız olarak tüm tasarım dosyaları, yazdırmadan önce katmanlara bölünür.

Katman kalınlığı - dilimlenmiş tasarımın her bir katmanının boyutu - kısmen teknoloji, kısmen malzeme ve kısmen istenen çözünürlük ve proje zaman çizelgeniz tarafından belirlenir; daha kalın katmanlar daha hızlı yapılara, daha ince katmanlar daha ince çözünürlüğe, daha az görünür katman çizgilerine ve dolayısıyla daha az yoğun işleme sonrası çalışmaya eşittir.

Destekler

Çoğu 3D baskı işlemi, çıkıntılar, alttan kesmeler, delikler, oyuklar vb. Gibi açık hava üzerine inşa edilemeyen özellikler için destek yapılarının iskele görevi görmesini gerektirir.

Desteklerin gerekli olduğu yerler, diğer faktörlerin yanı sıra büyük ölçüde malzemeye, yapım sürecine ve yapı çözünürlüğüne bağlıdır. Destek yapıları genellikle son yapı ile aynı veya benzer malzeme kullanılarak yapılır.

Özetle 3D Baskı

3D yazdırma, proses ne olursa olsun, bir 3D CAD dosyasını alır, onu 2 boyutlu katmanlara böler ve 2 boyutlu katmanla 2 boyutlu bir parçayı ek olarak oluşturur. 3D baskı önemlidir çünkü üretim hakkında düşünme şeklimizi değiştirir.