3D Baskı İçin Hangi Malzemeler Kullanılır?

3D Baskı İçin Hangi Malzemeler Kullanılır?

3D yazıcı için kullanılan malzemeler, süreçten çıkan ürünler kadar çeşitlidir. Bu nedenle, 3D printer, üreticilerin bir ürünün şeklini, dokusunu ve gücünü belirlemesine izin verecek kadar esnektir. Hepsinden iyisi, bu niteliklere geleneksel üretim araçlarında tipik olarak gerekenden çok daha az adımla ulaşılabilir. Üstelik bu ürünler çeşitli 3 boyutlu baskı malzemeleri ile yapılabilmektedir.

3D baskının bitmiş ürün şeklinde gerçekleştirilebilmesi için öncelikle söz konusu tasarımın detaylı bir görüntüsünün yazıcıya gönderilmesi gerekmektedir. Ayrıntılar, belirli bir tasarımın inceliklerini ve boyutlarını aktaran ve bilgisayarlı bir 3D yazıcının bir tasarımı tüm yönlerden ve açılardan görmesini sağlayan standart üçgen dilinde (STL) oluşturulur. Temel olarak, bir STL tasarımı, bir bilgisayarlı dosyadaki birden çok düz tasarıma eşdeğerdir.

Plastik

Günümüzde kullanılan 3D printer için kullanılan tüm hammaddeler arasında plastik en yaygın olanıdır. Plastik, 3D baskılı oyuncaklar ve ev eşyaları için en çeşitli malzemelerden biridir. Bu teknikle yapılan ürünler arasında masa gereçleri, vazolar ve aksiyon figürleri bulunur.

Tozlar

Günümüzün daha son teknoloji ürünü 3D yazıcıları, ürünleri oluşturmak için toz malzemeler kullanıyor. Yazıcının içinde toz eritilir ve istenilen kalınlık, doku ve desenler yapılana kadar katmanlar halinde dağıtılır.

Metal

3D baskı endüstrisindeki en popüler ikinci malzeme, doğrudan metal lazer sinterleme veya DMLS olarak bilinen bir işlemle kullanılan metaldir. Bu teknik, bileşen parçalarının yapımını hızlandırmak ve basitleştirmek için metal 3D printer kullanan hava yolculuğu ekipmanı üreticileri tarafından zaten benimsenmiştir.

Karbon Fiber

Karbon fiber gibi kompozitler, 3D yazıcılarda plastik malzemeler üzerine üst kaplama olarak kullanılır. Amaç plastiği güçlendirmektir. Karbon fiberin plastik üzerine kombinasyonu, 3D yazıcı endüstrisinde metale hızlı ve kullanışlı bir alternatif olarak kullanılmıştır. Gelecekte, 3D karbon fiber baskının çok daha yavaş olan karbon fiber yerleştirme sürecinin yerini alması bekleniyor.

Kağıt

Tasarımlar, düz bir illüstrasyondan çok daha gerçekçi bir prototip elde etmek için 3D teknolojisi ile kağıda basılabilir. Bir tasarım onay için sunulduğunda, 3D yazdırılan model sunum yapan kişinin tasarımın özünü daha ayrıntılı ve doğru bir şekilde aktarmasına olanak tanır.