3D Baskı ile Basılan Ev

3d baskı teknolojisinin kullanım yeri gün geçtikçe artarken kullanılan teknoloji ile hayatımız her geçen gün daha da kolaylaşıyor. Evlerimizin içine kadar giren 3d yazıcılar bir süre öncesine kadar bu teknoloji ile ilgili farklı şüpheler olsa da Hollanda'daki ilk 3D baskı evinin ile teknolojinin kullanılabilirliği tekrar ispatlandı. 30 Nisan 2021'de teslim edilen ev ile birlikte 3d tekonolojisi artık çok daha bilinir ve faydalı olarak karşımıza çıkıyor. Eindhoven'daki bu ev, "Milestone Projesi"ndeki beş evden ilkidir ve bu ülkenin tüm katı inşaat gereksinimlerini karşılamaktadır.

Binanın her kat alanı, bir oturma odası ve iki yatak odası dahil olmak üzere 94 metrekaredir ve 3D beton baskının sunduğu form özgürlüğünü göstermek için doğal alana iyi uyan büyük bir kaya şeklini kopyalar. yalıtım malzemesi ve ısı ek şebekesine bağlanan evi konforlu ve enerji tasarrufu durumunda yapan, Enerji performans faktörü 0,25.

Ev 24 basılı beton elemandan oluşuyordu, Elemanlar Eindhoven'daki bir fabrikada katman katman basılmıştı.Elemanlar kamyonla şantiyeye taşınarak temele yerleştirildi. Ev daha sonra bir çatı ve pencere çerçeveleri ile donatıldı ve daha sonra tamamlandı.

Ekibe göre, binanın eğimli duvarlarını basmak özellikle zordu, ancak bu prototipi öğrenerek gelecekte dört yapı inşa etme teknolojisini kavradılar.
Beton, onlarca yıldır dünyanın en kapsamlı yapı malzemesidir. Artık hepimiz ona aşinayız; nasıl ve nerede kullanılacağını biliyoruz.Geleneksel olarak betonu ahşap veya metal kalıba koyarız ancak bu, inşaat gereksinimini aşarsa, ne kadar çok kullanılırsa binanın CO2 emisyonu ve sera etkisi o kadar kötü olur. Avantajı nedir? Temeli aşırı yüklemeden veya malzeme israf etmeden betonu gerekli yerlere yerleştiren 3D baskı.

Prensip olarak, 3D baskı evler daha hızlı, daha fazla esneklik ve özel tasarım potansiyeli ile inşa edilebilir. Milestone Project'in işbirlikçi ortağı, ev sıkıntısına yardımcı olmak için 3D baskı betonunu sürekli bir inşaat yolu haline getirmeyi amaçlıyor. Tasarımdan uygulamaya, dijitalleşme, konut sakinlerinin isteklerine Özel Sürdürülebilir ve Uygun Fiyatlı Konut getiriyor." Milestone Projesi'nin beş evi, her yeni inşaat turunun önceki evlerden öğrenebilmesi için tek tek inşa edildi. Vesteda Yatırım Direktörü Pieter Knauff şunları söyledi: 3D beton baskının baskı biçimindeki özgürlüğü, ev tasarımı ve deneyimi için büyük yeni olanaklar yaratır.Aynı zamanda bu yeni teknoloji, inşaat sektöründe ihtiyaç duyulan sürdürülebilirlik, yapı üretiminin hızlanması ve inşaat maliyetlerinin kontrolüne katkıda bulunur. uygun fiyatlı konut inşa etmeye devam etmek için umutsuzca ihtiyaç var."