3D BASKI NEDİR?

3D BASKI NEDİR?

3D baskı, CAD ortamında düzenlenen dosyaların somut nesnelere dönüştürülmesi işlemine verilen isimdir. 3D yazıcılar ile yapılan somut nesnelerin kısa ismi olan 3D baskı için, öncelikle yapılması gereken 3D yazıcının üretmesi beklenen katı modeli elde edilmesi gerekmektedir. Bu olay da 3 boyutlu teknik tasarımın CAD ortamında üretilmesi ile başlamaktadır. Tasarlanması gereken bu tasarım 3D tasarım programları yardımı ile sıfırdan çizilebildiği gibi, 3D tarama teknolojisi kullanılarak da üretilebilir. Bilgisayar ortamında üretilen bu tasarım işlemi "CAD" (Bilgisayar destekli tasarım) olarak bilinmektedir. Dünya üzerinde sıklıkla kullanılmakta olan her seviyeye ve her kişiye uygun onlarca CAD programları bulunmaktadır. Bu tarz programlar sayesinde tasarımlarınızı fikirlerinizi bilgisayar ortamına atabilir ya da 3 boyutlu taraması yapılan katı modellerin isteğinize göre ayarlanmasını sağlayabilirsiniz.

Son zamanlarda kullanımı artan çok fazla 3 boyutlu tarama teknolojisi bulunmaktadır. Google ve Microsoft başta olmak üzere birçok yazılım şirketi son zamanlarda kendi 3D tarama teknolojilerini geliştirmek adına birçok çalışmaya adım atmaktadır. Bu teknolojinin sağladığı birçok avantaj sayesinde dünya üzerinde kullanımı her geçen gün artmaktadır.

Eğer elinizde herhangi bir şekilde bulabildiğiniz veya üretebildiğiniz bir katı model verisi varsa bu veriyi her şekilde katı bir nesneye dönüştürebilmeniz mümkün. Bu 3 boyutlu katı modellerin şekline geometrisine ve büyüklüğüne bağlı olarak da birçok 3D yazıcı günümüz piyasasında bulunmaktadır.  3D yazıcıların nasıl çalıştığını soracak olursanız sizlere cevabım elinizdeki katı modelin kat kat katman şeklinde üretilmesi olacaktır.

Her geçen gün 3D yazıcıların maliyetinin düşmesi ise 3D baskı hizmetinin her kesimden insanın evine girebilmesine vesile olmuştur. Günümüzde birçok birey evlerinde kullandıkları 3 boyutlu yazıcılar sayesinde ihtiyaçları olan her türlü malzemeyi kolay bir şekilde evlerinde 3d baskı şeklinde basabilmektedir. Bu da birçok insanın evinde ihtiyacı olan her şeyi kendi evinde bir yazıcı ile üretebildiğini göstermektedir. Fiyat olarak oldukça uygun olan bazı 3 boyutlu yazıcıların fiyatı dolar bazında 100 dolardan bile az iken bu yazıcıların her geçen gün bu kadar popülerleşmesine şaşırmamalıyız.