3D Baskı Teknolojisinin Faydaları

3D Baskı Teknolojisinin Faydaları

3D baskının faydaları, onu dünya çapında bir fenomen haline getirmiştir. Hediyelik eşya dükkanlarından havacılık ve uzay parçalarının üst düzey üretimine kadar, 3D yazıcı her alanda kendine yer ayırdı.

Teknoloji 80'lerden beri var ama 2010 yılına kadar pek duyulmamıştı. Bunun nedeni, eklemeli üretimin çoğunlukla prototip üretimiyle sınırlı olmasıdır. Ancak başvurular genişletildi. Araştırmacıların 3D baskıyı kitleler için erişilebilir hale getirme hayali çok yakında görünüyor. Düşük maliyetli 3D yazıcılar ve bu şaşırtıcı teknolojiyi öğrenme hevesi, tüketicileri trende yaklaştırdı. Dünyanın dört bir yanındaki insanlar, üretimi imkânsız olan harika tasarımlar ve öğeler oluşturmak için 3D yazıcıları kullanıyor. Karmaşık tasarım ve daha ince detaylar, çok fazla ele ihtiyaç duyulmadan 3D yazıcıların yardımıyla iyi bir şekilde oyulmuştur. Peki 3D baskının faydaları nelerdir?

Hız

3D printer, küçük parçaları en yüksek hızda basmak için bir nimettir. Özellikle prototipleme yapılırken 3D baskı en iyi seçenektir. Geleneksel üretimde, bir prototip tasarlamak için kalıplar ve kalıplar oluşturmak gerekir. Bunlar zaman alır ve ayrıca prototipin tüm özelliklerinin geçeceğini garanti edemez. Prototipleme ile mükemmelliğe ulaşmak haftalar ve aylar alabilir.

Bununla birlikte, 3D printer ile bir kişi 3D baskıyı tasarlayabilir ve parçayı birkaç saat veya gün içinde yazdırmak için bir 3D yazıcı kullanabilir. Değişikliklerin dahil edilmesi kolaydır. Planı değiştirerek, önerilen değişiklikler prototipe uygulanabilir. Bunların hepsi, enjeksiyonla kalıplama gibi geleneksel yöntemlerle olduğundan çok daha kısa sürede gerçekleşebilir. Küçükten orta boy hacme kadar fonksiyonel parçaların üretimi, 3D baskı ile üretildiğinde daha hızlı yapılabilir.

Geleneksel Üretime Göre Daha Düşük Maliyet

Maliyet üç ana faktöre bölünmüştür: operasyon, malzeme ve işçilik maliyeti. Düşük hacimli ürünleri basmaya gelince, 3D baskının rakibi yoktur. Yeni makinelerin ve teknolojinin devreye girmesiyle enerji tüketimi katlanarak azaltılıyor. Bu, 3D baskıyı daha da sürdürülebilir hale getiriyor.

Masaüstü 3D yazıcılar enerji tüketimi açısından ekonomiktir. Endüstriyel 3D yazıcı, operasyon için yüksek enerji kullansa da, verimli ve karmaşık geometrik tasarımlar üretme yeteneği, sağlık hizmetleri ve havacılık gibi birçok uygulama için kullanımlarını tartışılmaz hale getiriyor. Malzeme maliyeti çok değişir. PLA ve ABS ucuza gelirken, metaller oldukça pahalıdır. Naylon veya PLA ile parça inşa ediyorsanız, parçayı daha ucuza tamamlayabilirsiniz.

Tek Adımlı Üretim Çözümü

Üretim söz konusu olduğunda, herkesi rahatsız eden en büyük endişe, bir parçayı verimli bir şekilde üretmek için birden fazla adımın dahil edilmesidir.

Basit görünümlü bir çelik dirsek bile sonunda tamamlanmış olarak sonuçlandırmak için birçok aşamadan geçmelidir. Geleneksel üretim ayrıca belirli parçaların üretimi için çok sayıda alet ve farklı makine gerektirir. Bununla birlikte, 3D yazdırma ile bir 3D yazıcı, parçayı doğrudan 3D yazıcılardan yazdırmak için üst üste katman ekleyebilir.