3D Kalem Nasıl Kullanılır?

3D KALEM

Bir teknoloji harikası da 3D kalemlerdir. İnsanların yaratıcılığını canlandıran ve onlara farklı bir aktivite imkânı sunan bu kalemler aracılığıyla kâğıt kalemle çizim yapmak değişim gösteriyor. Kâğıt kalem ile yapılan 2D boyutlu çizimler oluşturulmaktansa, yeni nesil 3D nesne çizimleri yapılabilmektedir.

 

3 boyutlu bir biçimde çeşitli çizimler yapabilmek kişinin yaratıcılığını düşünme ve el becerilerini geliştirdiği gibi aynı zamanda oynaması ve kullanması oldukça zevklidir de. Ortaya çıktığı andan beri çokça ilgi görmesiyle bu ürüne fazlaca talep oluşmuştur.

 

3D Kalem Nedir?

3D yazıcılar gibi 3D kalemler de içerisinde filament bulundurur. Bu filamentleri kullanarak x, y ve z olan 3 boyut eksenleri arasında 3 boyutlu şekilde çiziminizi yapabilirsiniz. İşleyiş mantığı bir miktar 3D yazıcıya benzeyen 3D kalemler fak olarak elle çizilerek yapılmaktadır ve yazıcılar kadar profesyonel amaçlı olmaktan ziyade daha çok eğlence amaçlıdır.

 

Uç kısmı ısıtılmış olan kalemden filamendin çıkışı sağlanır. Yani kalemle ısıtılmış olan plastik madde olan filament ekstürüze edilir, kalem ucundan çıkan plastik sayesinde çizim yapılabilir hale gelir. Kalem hareketleri kişinin el hareketlerine bağlı olduğundan 3 boyutlu yazıcıdan farklı sonuçlar ortaya çıkartır.

 

3D Kalem Nasıl Kullanılır?

3D kalemin kullanılış şekli oldukça pratik ve basit olup çocuklar tarafından da kullanılabilmektedir. Çocuklar bu kalemler sayesinde basit hayvan ve karakter figürleri, oyuncaklar yapabilmektedir ve kendi oyuncaklarını üretebilmek onlara el becerisi kazandırırken, 2 boyutlu kâğıt üzerine çizim yerine 3 boyutlu çizim yapmak onların 3 boyutlu şekilde düşünebilmesine, zihin gelişimine yardımcı olur.

 

Yetişkinlerin de kullandığı ve talep gösterdiği bu teknolojik kalemler, yetişkinler içinde benzer etkilere sahiptir. El becerisini geliştirirken stersi azaltmaya yardımcı olur. Hem çocuklar hem gençler hem de yetişkinler için yeni nesil bir eğlence kaynağı olan 3D kalemler odaklanmayı da arttırır.

 

3D kalemlerin kullanımı için özel bir derse gerek olmaması ile birlikte biraz öğrenilmesi ve pratikleşilmesiyle, zamanla daha iyi hale gelen şekiller oluşturulabilir. 3D yazıcıdan diğer bir farkı da bilgisayar da taslak oluşturmaya gerek yoktur tamamen el ile kontrol sağlanabilir bu da kullanımını oldukça basit kılar. Aynı zamanda dilediğiniz her yerde de bu kalemlerle çizim yapmaya başlayabilirsiniz.