3D Yazdırmada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Parçanızı tasarlarken, katman katman 3D baskı işlemi için nasıl optimize edilebileceğini düşünün. Parçalarınızı tasarlarken aklınızda bulundurmanız gereken altı adım aşağıda verilmiştir;

Yükleme Koşullarını Belirleyin

Kompozit 3D yazdırılan parçalar, özellikle sürekli fiber ile takviye ediyorsanız, baskı yatağına paralel düzlemlerde daha güçlüdür. Parçanızın nasıl yükleneceğini analiz edin ve parçayı, en büyük kuvvetler XY düzlemini geçecek şekilde tasarlayın. Mukavemeti optimize etmek için bazı parçaların birden fazla basılı parçaya bölünmesi gerekebilir.

Kritik Boyutları Tanımlayın

3D yazıcılar, baskı tablasına paralel düzlemlerde daha yüksek hassasiyete sahiptir. Kritik boyutlarınız veya özellikleriniz nelerdir? Kritik özellikler, baskı yatağı ile aynı düzlemde olduğunda en iyi şekilde yazdırılır.

Yatak Temasını En Üst Düzeye Çıkarın

Baskı yatağında daha geniş yüzey alanı, destek ihtiyacını en aza indirir ve yatak yapışmasını iyileştirir. Parçanızın hangi yüzü yatağa temas ediyor? Mukavemet veya geometri aksini gerektirmedikçe, parçayı en büyük yüz baskı yatağında kalacak şekilde yönlendirmeye çalışın.

Destekleri Azaltın ve Çıkıntıları İyileştirin

Daha az destek, yazdırma ve işleme süresini azaltır. Destekleri en aza indirmek için nasıl tasarlayabilirsiniz? Sizin bölümünüzdeki destekler erişilebilir mi? Destekleri azaltmak ve desteğin kaldırılmasını iyileştirmek için açılı çıkıntılar kullanın.

Fillet veya Chamfer Kenarları

Chamfer eklemek, düzgün kenar geçişleri sağlar ve köşelerdeki gerilim konsantrasyonlarını azaltır. Kenarların baskı yatağına dik olarak doldurulması eğrilme potansiyelini azaltırken, kenarların baskı tablasıyla aynı hizada olması parça çıkarmayı kolaylaştırır ve kenarların ilk katmanda dışarı çıkmasını önler. Arayüz kenarlarında delikler gibi oluklar, daha kolay hizalamaya yardımcı olacaktır.

Yazıcı Bant Genişliğini Düşünün

Yazıcınızı ne zaman kullanacağınızı ve bant genişliğini nasıl verimli kullanacağınızı düşünün. Daha uzun işleri gece boyunca ve daha kısa işleri gün içinde yazdırın. Bir iş günü sırasında başlayan ve biten birden çok parçayı birlikte yazdırarak da yapılar oluşturabilirsiniz.