3D Yazıcı Nasıl Çalışır?

3D Yazıcı Nasıl Çalışır?

Öncelikle yapılması gereken, elde bir tasarım dosyasının bulunmasıdır. Bunu SolidWorks ve CAD programları kullanarak tek başınıza tasarlayabileceğiniz gibi, 3D tarayıcı kullanarak bir nesneyi taratarak da sahip olabilirsiniz. Yani ya gerçek hayattaki  bir nesneyi taratır ya da sanal bir nesneyi kendiniz bilgisayarda oluşturmalısınız. Özetle, elinizde bir tasarım dosyası bulunmalıdır. Formatı ise STL’dir.

Ardından bu tasarım dosyası, dilimleyici (slicer) adı verilen bir programa atılır. Bu programın amacı, tasarımdaki nesneyi, yazıcının belirlenen özelliklerine uygun olarak katman katman dilimlemesini sağlamaktır.Dilimleyicide gerekli işlemler yapıldıktan sonra bir SD kart ya da USB aracılığıyla bu dosya 3D yazıcıya aktarılır. Kart veya USB bellek kullanarak kablosuz bağlantıyla yazıcı çalıştırılabileceği gibi, USB kabloyla doğrudan bilgisayara bağlanarak da bu işlem yapılabilir (üstelik canlı olarak takip de edilebilir).

Dilimlenmiş dosya (.gcode formatında) yazıcıya aktarıldıktan sonra yazıcı çalıştırılır ve işlemeye başlar. Burada yazıcının yaptığı işlem, filamenti (iplik şeklinde olan plastiği) bir motor aracılığıyla çekerek sıcak bir uçta eriyerek tablaya dökülmesini sağlamaktır. Dilimleyicinin amacı burada devreye girer. Yazıcı ilk taban katmanını yapar, ardından bir tık yükselir ve bir üst katmanı yapar, ardından bir tık yükselir… İşlem bu şekilde devam ederek nesneyi oluşturur.

 

 

3D Yazıcı ile Neler Üretebiliriz?

Çeşitli özelliklere sahip  3D yazıcılar var, hatta artık yemek bile üretenleri çıkmaya başladı. Fakat bizim ilgimizi çekenler plastik işleyenler. Bu yüzden plastik ile neler yapabileceğimize dikkatli bir şekilde incelememiz gerekiyor. Bu noktaya parmak basmadan geçmemek gerekir ki esnek filamentler de mevcuttur, yani esnek materyaller de yapabilirsiniz.

Dolayısıyla ne üretebileceğiniz tamamen sizin hayal gücünüz ile sınırlı. Hayatınızda gördüğünüz birçok şeyi yeniden üretebilir ya da sahip olmak istediğiniz fakat imkan bulamadığınız şeyleri yazdırıp kullanmaya başlayabilirsiniz. Tasarım tamamen size ait olabilir ya da başkasının tasarımlarını da kullanabilirsiniz. Aşağıda 3D yazıcılarla yapılmış ilginç örnekleri, neler yapılabileceğine dair fikir vermesi için paylaşıyoruz. Fakat bizim kişisel önerimiz Thingiverse ve GrabCad sitesine girip biraz dolaşmanız. Hatta merak ettiğiniz bir parça varsa bunu aratarak yapılanlara bakmanız.