3D YAZICI TEKNOLOJİ ARTIK GÜNLÜK HAYATIMIZDA

3D YAZICI TEKNOLOJİ ARTIK GÜNLÜK HAYATIMIZDA

Son dönemde teknolojik gelişme denince akla ilk önce 3D yazıcılar geliyor. 3D yazıcıların bu kadar fazla öne çıkmasının ardında yatan temel sebep ise bu teknolojinin gündelik hayata getireceği olağanüstü kolaylıklar olduğu söylenebilir. Üç boyutlu yazıcıların hayatımıza neler katacak, ne gibi değişiklikler yaşayacağız?

 

3D yazıcılar; farklı malzemeler kullanarak hayal ettiğimiz her türlü objeyi üretmemize imkan sağlayan son yılların en iddialı teknolojisidir.  Bilgisayar ortamında modellemesini yaptığımız bir objeyi birebir boyutlarda ve dilediğimiz malzemeyle yapabilmemiz mümkündür.  Yapacağımız üretimler yalnızca hayal gücümüzle sınırlıdır. Bu konuda en dikkat çekici açıklama Boeing firmasından geldi ve yakın bir tarihte 3D yazıcı teknoloji kullanılarak uçak üretileceğini belirtti.

Şimdilik 3D yazıcıların en fazla kullandığı malzemeler, plastik bazlı hammadde, alüminyum ve metal ağırlıklı olmakla birlikte zaman zaman bu malzemelerin dışına çıkılması da mümkün olmaktadır. Örneğin sağlık alanında gerçek dokulardan organ üretimi gerçekleştirilerek organ nakli için hayati konularda umut vadeden gelişmeleri yakın gelecekte görebileceğiz.

Engelliler için umut ışığı

Başta organ yetmezliği yaşayan hastalar için umut ışığı olan 3D yazıcı teknolojisi, herhangi bir organın birebir eşdeğerini oluşturarak sağlık sektöründe çığır açacağı sinyallerini veriyor. Ayrıca engelli insanlar içinde kol, bacak gibi uzuvların 3D yazıcılar tarafından üretilmesi de mümkün olabiliyor.

3D yazıcı teknolojisinin ilerlemeye son derece müsait oluşu gelecekte karşımıza hangi alanlarda çıkacağı konusunda yapacağımız tahminleri yetersiz bırakıyor. Yaşadığımız evlerin inşasından, yediğimiz yiyeceklere kadar 3D yazıcı tarafından üretilmesi öngörülüyor. Bunun yanında bu teknolojinin yakın gelecekte moda sektörünü de ele geçirebileceği düşünülüyor.

3D yazıcıların gelecekte üretim sektöründe son derece köklü değişimlere neden olacağı beklentisinin yanında kendi içerisinde de bir takım handikapları da bulunuyor. Örneğin henüz yeterince hızlı üretim yapılamıyor oluşu doğacak talebin karşılanması konusunda önemli engel olarak görülüyor. Ancak hızla gelişen teknolojinin bu soruna da kısa zamanda çözüm getirmesi bekleniyor. Ayrıca fiyatlarının hala çok yüksek oluşu da 3D yazıcıların yaygınlaşması konusunda engel olarak düşünülebilir. Dünyada birçok ülkede 3D yazıcı üretimi yapan firmaların oluşu ve devletlerin üreticileri bu konuda teşvik ediyor oluşu ile yakın zamanda da fiyatların daha makul seviyelere ineceğini düşündürüyor.