3D YAZICIDA TEK BASKIDA ÇOK RENKLİ VE MALZEME ÜRETİLDİ

3D YAZICIDA TEK BASKIDA ÇOK RENKLİ VE MALZEME ÜRETİLDİ

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi tarafından hayata geçirilen girişimlerinden biri olan Co Print, 3D yazıcıdan tek baskıda birden fazla renk kullanarak malzeme üretmeyi başardı. 3D yazıcının seri üretime izin veren, patenti alınmış final prototipi dahi hazır durumda. Başlangıç üretimi için fon toplama faaliyetlerini sürdüren Co Print, gerek yurt içi gerekse yurt dışından sipariş alıyor

 

3D yazıcılardan renkli baskı alabilen Co Print, filamenti nesnenin rengine göre otomatik olarak değiştirerek tek bir baskıda birden fazla renk bulunduran modeller üretme imkânı tanıyor. BTM’nin  Ön Kuluçka programında bulunan Co Print’in ilk üretimi için Turkcell Arıkovanı’nda fonlamaya çıktı. Co Print 3D yazıcıların tek seferde 4 farklı renk filamenti aynı anda kullanabilmesine olanak sağlıyor. Böylece sıradan bir 3D yazıcı, birden fazla renkli filament kullanarak 3D baskı yapabilen yazıcılar haline geliyor. Proje yaklaşık bir yıldır test aşamasında. Farklı 3D yazıcı markaları ve filament markaları ile deneme üretimi yapıldı ve prototipi hazır hale getirildi.

 

Co Print, 3D yazıcıların kullandıkları filamenti, bilgisayar ortamında tasarlanmış birden fazla renk ve malzeme kullanılan modellerin ihtiyacı doğrultusunda otomatik olarak değiştiriyor. Böylece 3D yazıcının çok renkli ve çok malzemeli objeleri tek bir seferde üretmesi sağlanıyor. Co Print’in en başarılı özelliklerinden bir de tüm masaüstü 3D yazıcılarla uyumlu çalışabilmesi. Ayrıca kullanımının kolay oluşu ve modifikasyona ihtiyaç duymadan kurulması, baskı esnasında motor ve kesme sistemi gibi parçaların kalibrasyonu ile rahatlıkla birçok renkli ve çok malzemeli 3D baskı almanızı sağlar. Co Print ile baskılar, standart düzeydeki 3D yazıcılara nazaran minimum iki kat daha az maliyetlidir. Henüz Co Print’e rakip olacak yerli bir ürün bulunmuyor, dünyada ise benzer şekilde üretim yapabilen tek bir ürün var. Co print ile fiyat karşılaştırması yapıldığında neredeyse üçte bir fiyatı ile Co Print’in avantajlı olduğunu görüyoruz.

Co Print kullanarak 4 farklı filamenti bir arada kullanabilirsiniz. Bunun için internet ortamındaki sitelerden tasarımlar indirerek veya kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda tasarımlar oluşturarak kullanabilişiniz.