3D YAZICILARIN HAMMADDESİ OLAN FİLAMENT NEDİR?

3D YAZICILARIN HAMMADDESİ OLAN FİLAMENT NEDİR?

Hepimizin bildiği gibi 3D Yazıcı Teknolojisi ile günlük hayatımızın pek çok alanında karşılaşıyoruz ve daha önce hayal bile edemeyeceğimiz şeyler artık günlük hayatın rutinleri arasına giriyor. Katmanlı Üretim olarak da adlandırılan 3D Yazıcı Teknolojisi, özel programlar aracılığı ile sanal ortamda tasarlanan objeleri katmanlar halinde gerçeğe dönüştürüyor. 3D yazıcılar, mekanik aletleri, medikal malzemeleri ve mimari objeleri üretebildiği gibi yakın zamanda yapay organların bile üretiminde kullanılacağı belirtiliyor.  

3D üretim yapımı düşünülen objenin hammaddesine uygun olan 3D Yazıcı da farklılıklar göstermektedir. Örneğin protez bir kol yapan 3D Yazıcı ile bir metal obje yapan 3D Yazıcı arasında farklar vardır. Çünkü üretimde kullanılan hammaddeler birbirinden çok farklıdır. FDM Teknolojisi ile Masaüstü 3D Yazıcıların en çok kullandıkları 3D filament tipi PLA ve ABS’dir.  Ancak çok daha büyük çaptaki 3D yazıcıların hammaddeleri titanyum, seramik, çelik ve mum vs. farklılıklar göstermektedir.

Bir 3D Yazıcı Hammadesi olan Filament Nedir?

3D Yazıcı Teknolojisinin olağanüstü dünyası ile yeni tanışanların sorduğu en önemli soru “3D Yazıcıların kullandığı hammaddeler hangisidir?” sorusudur.  “3D Filament” 3D Yazıcıların kullandığı hammaddedir ve ABS ve PLA başta olmak üzere 3D Yazıcılarla yapılan üretimlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Filamentlerin Çeşitleri ve Özellikleri

PLA Türü Filament

PLA cinsi plastik, şeker kamışından ve mısır nişastasından yapılan bitkisel bazlı bir plastiktir. Bu nedenle “yeşil plastik” olarak da adlandırılır. PLA Plastik petrol türevi plastik türlere göre doğal ve çevreci bir malzemedir ve doğada çok daha hızlı kaybolarak çevreye de bir zararı yoktur. Bu nedenle özellikle gıda ambalajlarında yoğun olarak kullanılmaktadır.   Bu hammadde ayrıca 3D Yazıcılarda üretim hammaddesi olarak da kullanılmaktadır. 

ABS Türü Filament

ABS cinsi plastik, petrol türevi maddelerin bileşimiyle oluşur. Bu sebeple PLA Filament’e nazaran daha sağlam yapılı bir plastiktir ve zor kırılır. Özellikle kask, lego ve araba tamponu gibi dayanıklı malzeme üretiminde kullanılır. Bunların yanında ABS  filamentler 3D Yazıcılarda hammadde olarak kullanımı ile son derece verimli sonuçlar elde edilmektedir.