Bilgisayarsız Kodlama

Bilgisayarsız Kodlama

Bilgisayarsız kodlama ilgi çekici kart oyunları yardımı ile çocuklara kodlama eğitimi veriyor. Hayatımızın her alanında karşılaştığımız ve genellikle bizlere zor gelen yazılımın temel seviyede okul öncesi ve ilköğretimde gösterilmesi için birçok yöntem kullanılabilir. Bu yöntemlerden bir tanesi de bilgisayar olmadan yapılabilen kodlama etkinlğidir. Bilgisayar olmadan gerçekleştirilen kodlama eğitimi sayesinde temel mantık üzerinde öğrencilerin problem çözmesini sağlamaktadır. Bilgisayarsız kodlama özellikle ilkokul seviyesindeki öğrencilerde kullanılan yaygın bir yöntemdir. Bilgisayarsız kodlama sayesinde işbirliğini öğrenme, iletişim becerilerini geliştirilmesi, problemi çözerken olasılıklı düşünme becerisini geliştirmesi ve bir problemin farkına varmasında ayrıca problemin çözüm yollarını keşif edilmesinde önemli yer alır.

Unplugged ( Bilgisayarsız ) Kodlama Örnekleri

  1. Tospaa.org: Tospaa bilgisayara ulaşamayan okullar için üretilmiş bir masaüstü kart oyunudur. Bu bilgisayarsız kodlama oyunun oynayabilmek için ihtiyacımız olan dosyaları yazıcıdan çıktı almak yeterlidir. Bilgisayarsız kodlama eğitim verecek öğretmenlerin veya anne babaların ihtiyaçları olduğu kadar çıktı almaları yeterli olacaktır. Oyunun amacı kaplumbağayı engellere takılmadan hedef noktasına ulaştırmak. Birçok ödül alan tospaa’nın amacı çocuklarımıza robotik alanda ilgi uyandırmak. Bilgisayarsız kodlama sayesinde küçük yaşta robotiğe ilgi duyan çocuklar ileride çeşitli robotik projelerinde yer alarak hem sosyalleşmelerine hem de yeterli özgüveni kazanmalarına olanak sağlıyor.
  1. Code.org/curriculum/unplugged: Öğretmenlerin sınıflarında rahatça kullanabilmeleri için oluşturulan bilgisayarsız kodlama sistemi tüm programsız kodlama programlarında olduğu gibi öğrencilerin küçük yaşta robotiğe ilgi duymalarını sağlıyor. Bu programdan belirli seviyelere ayrılan bilgisayarsız kodlama sistemi daha kolay bir eğitim sistemi sağlıyor.  Yabancı bir firma tarafında oluşturulan bu program sayesinde öğrencilerin İngilizceye de merak duymaları gayet beklenebilir bir durum.
  2. Csunplugged.org : CS Unplugged, kartlar, ip, boya kalemleri ve çoğu eğlenceli araç ile kullanılan bulmacalar ve çekici oyunlar aracılığıyla çocuklara Bilgisayarsız programlama imkanı sağlıyor. Tamamen ücretsiz bir şekilde elde edebildiğimiz bu program sayesinde çocuklarımız kodlama yapabiliyor ve robotiğe ilgileri artıyor.

Kısacası genellikle çocuklar için kullanılan Bilgisayarsız kodlama çocuklara küçük yaşlarda kodlama eğitimi vererek çocuklara hem güzel bilgiler öğretiyor hem de zevkli vakit geçirmelerini sağlıyor.