ÇOCUK OYUNCAĞI MI YOKSA PROFESYONEL BİR ARAÇ MI?

ÇOCUK OYUNCAĞI MI YOKSA PROFESYONEL BİR ARAÇ MI?

3D yazıcı teknolojisi ile hayatımıza kaçınılmaz olarak birçok yenilik girmeye başladı. Bu yeniliklerin başında gelen 3D kalemler de gün geçtikçe kullanım alanlarını genişleterek günlük hayatımıza dâhil olmaktadırlar. Özellikle çocukların çok fazla ilgisini çeken bu olağanüstü alet profesyonel iş yaşamında da birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Özellikle teknik alanda tasarım aşamasındaki çalışmaların vazgeçilmezi olmaya başlayan 3D kalemler ile prototip üretimi daha kolay hale gelmektedir.

Havaya yapılan çizimleri nesneye dönüştüren 3D kalemler hem hobi amaçlı hem de profesyonel kullanıcılar tarafından tercih ediliyor. Kullanımının çok kolay oluşu kullanıcı yaşı alt sınırının 5 yaştan itibaren başlaması yaygınlaşmasının temel nedenlerinden biri olarak belirtiliyor. İnsanın hayal gücünden çıkabilecek her türlü objenin çiziminin yapılmasının mümkün olduğu 3D kalemler ile ilgili şu sıralar en çok sorulan soru; 3D kalemler çocuklar için üretilmiş bir oyuncak mı yoksa tasarım amaçlı kullanılabilen bir alet mi? Bu sorunun net bir cevabı yok aslında. Doğru bir cevap arıyorsak “evet her ikisi de” diyebiliriz.

Yapacakları sizin hayal gücünüzle sınırlıdır.

3D kalem bir çocuk için oyun arkadaşı, bir eğitimci için materyal, mimar için çizim aracı olarak tanımlamamız mümkündür. Kısaca 3D kalem kullanıcının ihtiyacına göre şekillenen çok amaçlı bir üründür. Yaklaşık bir dolma kalem boyutunda olan ve sıradan bir kalem görüntüsündeki bu araç erimiş plastiğe şekil vererek havada çizimler yapmaya olanak sağlamaktadır. Birçok 3D kalem USB kablo aracılığı ile çalışabilir ve her hangi bir bilgisayara veya programlama aracına ihtiyaç duymaz.

 

3D kalemlerin kullanıldığı alanlar tamamıyla kullanıcıların hayal güçleri ile sınırlıdır. Sanatsal ve dekoratif çalışmalar yapılabilir, okullarda eğitim materyali olarak kullanılabilir, mimari çizimlerin üç boyutlu görseli hazırlanabilir ve prototip geliştirme amacı ile de kullanılabilmektedir. Bu nedenle bu ilginç alet bir çocuğun elinde oyuncağa bir profesyonelin elinde ise işlevsel bir alete dönüşebilmektedir. Ayrıca 3D yazıcılarda oluşturulan objelerde görülen hataların düzeltilmesi ya da objenin küçük dokunuşlarla farklılaştırılması 3D kalemler sayesinde rahatlıkla mümkün olmaktadır.