ERGOTERAPİK ÜRÜNLER 3D YAZICILARDA ÜRETİLİYOR

ERGOTERAPİK ÜRÜNLER 3D YAZICILARDA ÜRETİLİYOR

Ergoterapi, insanların gündelik yaşam rutinlerini gerçekleştirirken karşı karşıya kaldığı engellerin ortadan kaldırılmasına yönelik çözüm getirmeyi hedefleyen bir rehabilitasyon dalıdır. Bu konuda hizmet veren girişimciler kişinin engeli (fiziksel, zihinsel, sosyal vb.) doğrultusunda kişiye özel ve bireyin gündelik işlevleri yerine getirebilmesini destekleyen aparatlar üretmektedirler.

 

Engelli bireylerin ihtiyaç duyduğu yardımcı aparatlar kişiye özel vücut ölçülerine göre form verilerek 3D yazıcıda üretiyor.  3D yazıcı teknolojisinin kişiselleştirilmiş ergoterapik aletlerin üretiminde son derece avantajlı olduğunu ifade eden üreticiler bu şekilde hem zamandan hem de maliyetlerden tasarruf ettiklerini vurguluyor.  

Kişisel rehabilitasyon alanında 3D yazıcıların kullanılması yeni gelişmelerin sonucunda ortaya çıkmıştır.  Ancak katmanlı imalat teknolojisi, ergoterapik aparatların geliştirilmesinde kişiye özel üretim imkânı sağladığı için tüm dünyada oldukça yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

3D yazıcılar zannedildiği gibi yalnızca ar-ge ve prototipleme maksadıyla değil son ürün elde etme işleminde de sık sık kullanılıyor. Ergoterapi bu durumu kanıtlayan en belirgin örnek olabilir. Örneğin yemek esnasında kaşık ve çatal kullanmakta güçlük çeken, kendi başına yemek yiyemeyen bireyler için geliştirilen özel aparatların çoğu artık 3D yazıcılar tarafından üretildikten hemen sonra kullanılabilmektedir.  

Öncelikle gerekli mühendislik çalışmaların yapıldığı ve bireyin istekleri doğrultusunda zenginleştirilen aparatın ölçümü tespit ediliyor. Daha sonra 3D modelleme yazılımları ile tasarlanan aparat bireyin kişisel ölçülerine uyacak şekilde modelleniyor ve 3D yazıcı tarafından basılıyor. 3D baskı sonrası gerekli yüzey işlemlerinin uygulanmasının ardından bireyler ürünün kullanım şekli ile ilgili bilgilendiriliyor.

 3D yazıcılardan önce bu ürünler yurt dışından getirilmekteydi. Bu kullanıcının uzun bir zaman beklemesini gerektiriyordu. Ayrıca 3D yazıcı fiyat konusunda da avantaj sağlayarak bu ürünleri ulaşılabilir konuma getirmiştir. 3D yazıcıların gelişmesi yalnızca zaman ve fiyat konusunda değil ürünlerin rahatlığının istenilen düzeyde olmasını da sağlamıştır.

3D yazıcıların en önemli avantajı engelli bireylerin üretilen aparatlardan memnuniyetlerinin artmasına imkân tanımasıdır. Zira bireyler, bu teknolojisi ile ihtiyaç duydukları yardımcı aparatlara hem daha kısa sürede, hem de daha uygun fiyata ulaşabilmekteler. Bunun yanında ergonomi noktasında kendi bedenlerine en uygun aparata sahip olmaları da yaşam kalitelerini yükselten bir ayrıntı olmaktadır.