FIRST LEGO LEAGUE TURNUVALARI

FIRST LEGO LEAGUE TURNUVALARI

FIRST LEGO League, ilk olarak 1998 yılında ABD’de başlayan bir pilot uygulamadır. Her yılın Eylül ayında açıklanan tema ve görevlerin ardından yarışmaya katılan çocuklar LEGO MINDSTORMS teknolojisini kullanarak tasarladıkları robotlarla mekanik görevleri çözer ve tema ile ilgili proje geliştirirler. En az iki aylık bir çalışma sürecinden sonra spor müsabakalarında olduğu gibi turnuvalar başlar.

FIRST LEGO League’i  Dean Kamen şu sözlerle açıklar “bilim ve teknolojinin kutlandığı, çocukların bilim ve teknoloji kahramanları olmayı hayal ettiği bir dünya için” 9–16 yaş arası gençlere bilim ve teknolojiyi sevdirirken, onların birlikte çözüm üretim becerilerini geliştirmek amacıyla FIRST Vakfı ve LEGO firmasının (www.lego.com) ortak çalışmasında doğmuş, kâr amacı gütmeyen uluslararası bir programdır. Lego Education EV3 Core Set kullanarak turnuvalara katılıyor.

FIRST LEGO League’e katılan herkes kazanır

FIRST LEGO League’e katılan herkes kazanır çünkü FIRST LEGO League’e katılanların yaşadığı deneyim herkesin gelişimine olumlu katlı sunar. Sadece katılımcılar değil gönüllüler, ziyaretçiler ve diğer herkes bu ortamdan olumlu etkilenir. FIRST LEGO League yalnızca robot yapımıyla ilgili değil bunun ötesine geçerek eğlence ve çalışmayı anlamlı kılmak maksadıyla yürütülen süreçte elde edilen zihinsel gelişmenin çıktısı olan insanlığın adım adım inşasıdır.

Türkiye’de 2004-2005 sezonundan itibaren her yıl düzenlenen turnuvalar Bilim Kahramanları Derneği tarafından gerçekleştirilecektir.  Bu yıl 16 yerel ve 1 de ulusal turnuvanı yapılacağı FIRST LEGO League Türkiye destekçilerin ve gönüllülerin sunduğu katkı ile kar amacı güdülmeden kamu yararına yapılacaktır.

Turnuvaların çocuklar üzerindeki en önemli etkisi bilim ve teknolojinin hayata olumlu katkılarının daha iyi anlaşılmasıdır. Bilimsel bakış açısıyla birlikte, takım çalışması, algoritmik düşünce gelişimi, araştırma kabiliyeti, tartışma, ortak çözüm bulma gibi hayat boyu kullanabilecekleri becerilerin gelişimini, yaşıtları ile birlikte sosyalleşerek ve topluma faydalı olarak elde etmeleridir. Turnuvalarda asıl olan süreç ve tamamlayıcılıktır. Süreci tamamlayan ve turnuvaya katılan her çocuk başarılıdır ve kazanmış sayılır.

FIRST LEGO League turnuvalarının en aktif görevlerinden biri de jüri üyeliğidir. Zira jüri üyeleri takımlarla birebir iletişim kurarak, takımlara sorular sorarak, çocukların yaydığı pozitif enerji ile yaratıcılıklarına hayran kalmaktan kendilerini alamıyorlar.