GELECEĞİ İNŞA EDEN 3D YAZICILAR

GELECEĞİ İNŞA EDEN 3D YAZICILAR

Üretim verimliliğini yükselten 3D yazıcıların imalat sektöründeki hacmi gün geçtikçe artış gösteriyor. Metal 3D yazıcıların da gelişmesi ile 3D yazıcı sektörü yeni bir döneme giriyor. Böylece 3D baskı ile seri üretim dönemi yavaş yavaş başlamış oluyor. 3D baskının üretim sektöründe sağladığı hızlı prototipleme, maliyet ve kalite avantajları ile hızlı bir şekilde genişleme sağlıyor.  Başlangıçta plastik filamentlerle başlayan 3D baskı süreci, artık çok daha fazla çeşit ham madde kullanılarak seri üretime de entegre oluyor. İmalat sanayinde birçok firma eski CNC tezgâhlarını tesislerden kaldırarak 3D yazıcı üretimine geçmek için fizibilite çalışmalarını sürdürüyor.

En başında plastik filamentlerle üretim yapan 3D yazıcılar, üretimde metal baskı kullanımı iledaha geniş üretim yelpazesi vaat ediyor. Örneğin medikal ve tıbbi malzeme üreten şirketler toz titanyum ile 3D baskı yaparak, CNC tezgâhlarındaki atık titanyum parçaları ile üretim yapabiliyor. Bu hammadde maliyetinde yüzde 30’luk bir avantaj sağlayarak firmalara cazip bir fırsat sunuyor. Metallerin 3D baskıda kullanılmasının zorluklarının en başında sıcaklık sorunu geliyor. Bu sorunu çözmek için metal kullanımında gereken yüksek sıcaklığa dayanabilecek bir 3D yazıcı üretmek gerekiyor. Bu konuda Avrupa ve Amerika’da faaliyet gösteren şimdilik dört öncü şirket 3D metal baskı çalışmalarına ağırlık veriyor.

Öncü dört firma

İngiltere merkezli Renishaw şirketi hafif metal parçaların üretiminde 3D baskı teknolojisini kullanımında uzmanlaşmış bir şirket. Renishaw’ın 3D yazıcıları, titanyum, alüminyum, kobalt, paslanmaz çelik, nikel başta olmak üzere bir dizi metal ve alaşımla uyumlu çalışabiliyor.

ABD merkezli Sciaky şirketi ise 3D yazıcı sektörünün en eskilerinden biri. Sciaky’nin 2009 da piyasaya sürdüğü Electron Beam Additive Manufacturing (EBAM) yazıcısından bu yana, toplamda 5 adet 3D yazıcı daha piyasaya sürüldü. Sciaky metal tozların yanı sıra metal tellerle de üretim yapabiliyor.

Metal uçaklar için braket üreten Markforget  firması metal 3D baskı sistemi müşterilerinin taarladığı işlevsel metal parçaları 24 saatten daha kısa sürede teslim ediyor. Üretim sürecinden yüzde 98 tasarruf sağlandığını ileri süren şirket müşterilerine kaliteli bir üretim çözümü sunuyor.

ABD merkezli bir diğer şirket Desktop Metal de üretim süresi ve maliyetlerini oldukça aşağı çekmeyi başarmış. 2015 yılında kurulan Desktop Metal Google, BMW ve GE gibi dünya devi şirketlerden ytırım almayı başardı.