Lego Mindstorms Education EV3 Ana seti ile EV3 Home sürümü arasındaki farklar nelerdir?

LEGO Mindstorms setleri, robotik ve programlama öğretimi için en yaygın araçlar arasında sayılmaktadır. Bu setin şu anda piyasada iki versiyonda mevcuttur: Genel okul kullanımı için Education Ana set  ve bireysel tüketiciler için Home set.

Peki aralarında epey bir fiyat farkı bulunan bu iki setin arasındaki fark neler? Maliyetli olan sürümü daha mı iyi? Programlama uygulamaları farklı mıdır? Bu yazımızda, tüm bu soruları ve daha fazlasını cevaplamaya çalışıyoruz.?

Sizleri doğru ürüne yönlendirme açısından iki ürünü karşılaştırdık. Benzerlik ve farklılıklarını açığa kavuşturduk.

İki setin her açıdan farklılıkları vardır. Kutudan başlayarak, inşaat tuğlalarının sayısı ve türleri, elektronik elemanlar (farklı sensörler, uzaktan kumanda), programlama uygulamaları ve hatta satın alındıktan sonra erişilebilir malzemeler - hiçbiri aynı değildir. Home sürümü çevrimiçi olsun ya da olmasın normal oyuncak mağazalarında satın alınabilir, ancak LEGO Education sürümü çevrimiçi online robotik marketlerde satılmaktadır.

LEGO Mindstorms EV3 Eğitim Çekirdek Seti, güvenli saklama sağlayan dayanıklı plastikten yapılmış kullanışlı, geniş bir kutuda bulunur. 13 bölmeli tepsi, tuğlaları boyutlarına ve amaçlarına göre kolayca sıralamanızı sağlar. Altında, tekerlekler, paletler, elektronikler ve kablolar gibi daha büyük yapı elemanlarını tutmak için alan var. Sıralama, masaya veya yere tuğla dökmeye gerek kalmadan hızlı bir şekilde inşa edilmesini mümkün kılar. Dahası, yapım süreci daha az gürültülü hale gelir, bu da bu setleri günlük olarak kullanan öğretmenler tarafından takdir edilecektir.

Kutunun içinde, 541 öğeye ek olarak, öğeleri sıralamayı kolaylaştıran karton bir tuğla listesi ve basit bir aracın nasıl oluşturulacağına dair bir kağıt talimatı var.

Ev kullanımı için vesiyon, klasik LEGO setlerinin çoğuna benzer şekilde tek kullanımlık bir karton kutuda paketlenmiştir. Depolama olarak dezavantajlı bir durumdur.

 

Her iki kitte bir ev3  akıllı tuğla içerir.

Home set; 2 büyük servo motor ve 1 orta servo içerir . Bunlara ek olarak, üç sensör de setin içine dahildir. Bunlar;

  • 1 [dokunmatik sensör
  • 1 gelişmiş renk sensörü
  • 1 kızılötesi mesafe sensörü (mesafeleri ölçmenizi ve kızılötesi işaret ışığı ile iletişim kurmanızı sağlar)

Kit ayrıca bir kızılötesi sensörü içerir .

EV3 Ana sette  aynı sayıda servoya sahiptir , yani 2 büyük servo ve 1 orta servo ve ayrıca;

2 dokunmatik sensör

  • 1 gelişmiş renk sensörü
  • 1 ultrasonik sensör (Lego Mindstorms EV3 robotlarınızın önlerindeki nesnelere olan mesafeyi hesaplamasını sağlar)
  • 1 jiroskop sensörü (robotlarınızın açısal pozisyonlarını ve dönüş hızlarını bilmelerini sağlar)
  • 1 şarj edilebilir pil *(pil şarj cihazı ayrı satılır)

EV3 Ana sette  bulunan Ultrasonik sensörün Kızılötesi sensöre benzer olduğunu düşünebilirsiniz, ancak Ultrasonik sensör mesafeleri tespit etmek için çok daha uygundur, bu da inşa etmek istediğiniz robot türüne bağlı olarak size daha çok fayda sağlayabilir.

Lego Mindstorms EV3 Eğitim seti ile daha eğitsel robotlar yapabilirken (robotik kol, renk sıralayıcı, jiroskop robotu vb.)Lego Mindstorms EV3 Home set ile elektronik gitar, dev bir akrep veya dinozor gibi 12'den fazla  eğlenceli robot inşa edebilirsiniz!

2 set arasındaki parçalar farklı olsa da , ortak parçalara da sahiptirler.

Home Set ve Eğitim ana  setin her ikisinin de yaygın olarak EV3-G olarak adlandırılan aynı programlama dili kullanılır.Her iki kit de bir yazılım CD'si ile gelmez .Programlama için  internetten üzerinden size ve aldığınız kite uygun sürümü indirmeniz gerecektir.Home set için ayrı uygulama, Education Ana set için ayrı uygulama mevcuttur. Programı her iki set içinde aşağıdaki linkten ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

https://www.lego.com/en-sg/themes/mindstorms/downloads

Kitlerden birinin eğlenmek ve diğerinin öğrenmek için tasarlandığını söylesek size durumu daha iyi ifade edebiliriz. Ayrıca unutmayın, LEGO dünyasının en büyük avantajlarından biri de elinizde olan Lego setine diğer Lego setlerini ekleyerek kullanabilirsiniz.