LEGONUN SEVİLEN SPOR ARABALAR

LEGONUN SEVİLEN SPOR ARABALARI

LEGO Group 2020 yılının Nisan ayında LEGO Speed ??Champions seti olan 76896 Nissan GT-R NISMO'yu piyasaya sürdü. Dünyanın en havalı spor arabalarından biri olarak kabul edilen bu araba LEGO Group’un bir Japon otomobil üreticisi ile ilk defa iş birliği yaptığı çalışma olarak belirtildi. Tanıtımının Japonya’da Nissan’ın merkezinde yapılan setin programa her iki markanın da üst düzey yöneticileri katıldı.

 

76896 Nissan GT-R NISMO, 298  altı saplama yerine sekiz saplama genişliğinde olarak tasarlandı. Tasarım Lideri Christopher Stamp, "LEGO Speed ??Champions'ta her zaman yeni tip yarış araçlarını dâhil etmeyi hedefliyoruz" şeklinde açıklama yaptı. Rekortmen Nissan GT-R ve özellikle de yeni GT-R NISMO listemizin başında yer aldı. Özgünlük her zaman ana hedefimizdir ve arka lambaları doğru bir şekilde oluşturmak için farklı yapım tekniklerini keşfetmek çok zamanımızı aldı, çünkü bunlar arabadaki en tanınmış detaylardan biri. Sonuçtan hepimiz memnunuz şeklinde sözlerini tamamladı.

Gerçek GT-R'nin geliştirilmesi 10 yıllık bir süre gerektirmesine rağmen, bu setin tasarlanması yaklaşık 12 ay sürdü. Diğer bir karşılaştırma noktası ise gerçek aracın ağırlığı 1.720 iken LEGO versiyonu sadece 193 gram olmasıdır.

 

LEGO Group CEO’su Niels B. Christiansen, “Harika ve eğlenceli bir yapım ve oyun deneyimi sunmanın yanı sıra, modelin çocuklara mühendislik ve gerçek hayatta bir şeyler yaratma konusunda daha fazla bilgi edinmeleri için ilham vereceğini umuyoruz” dedi.

 “Mühendisler yıllar boyunca  bu arabanın tasarımını ve performansını iyileştirmek için çalışıyorlar.  Çocuklar da aynı şekilde oyun sırasında defalarca  inşa ediyor ve yeniden inşa ediyorlar. Böylece  yaratıcılık, dayanıklılık, problem çözme ve eleştirel düşünme gibi önemli becerileri teşvik ediyor ve geliştiriyor. Onlara yarının kurucuları olmaları için ilham vermek bizim görevimizdir. "diye sözlerini tamamladı.

Nissan Genel Müdürü Asako Hoshino da, "Nissan GT-R ve LEGO markası dünya çapında her yaştan hayran tarafından hem tanınmakta hem de sevilmektedir ve LEGO Group ile ortaklık kuran ilk Japon otomobil üreticisi olmaktan onur duyuyoruz. Bu yıl GT-R’nin 50. yıl dönümü, dolayısıyla GT-R’ı dünyanın dört bir yanındaki Nissan ve LEGO hayranlarıyla paylaşmaktan daha iyi bir kutlama olamaz” dedi.