Okul Öncesi Etkinlik

Okul Öncesi Etkinlik

 

Çocuklarda eğitim öğretimin okula gidilmesiyle başladığı düşünülse de bu yaygın bir yanılgıdan ibarettir. Bir çocuğun öğrenimi doğumundan itibaren başlar. Dünyaya gözlerini açan çocuk çevresini, kendisini, ailesini ve diğer unsurları tanımaya öğrenmeye başlar. Bu süreçte algısı hep açık olan çocuk çevresine karşı da sürekli bir merak içerisindedir.

 

Daha öğrenmeye bu aşamadan başlayan çocukların temel becerilerini geliştirmeleri amacıyla okul öncesinde çeşitli etkinliklerde bulunmaları onların gelişimine büyük katkı sağlayabilmektedir. Bu nedenle ebeveynlerin çocuklarını beyin aktivitelerini geliştirecek çeşitli aktivitelerle desteklemeleri gerekmektedir.

 

Okul Öncesi Etkinliklerin Önemi ve Katkısı

Okul öncesi etkinlikler hafife alınmamalıdır, çünkü çocuğun beyin gelişimini destekleyecek aktiviteler temel becerilerin kazanılmasına ve gelişmesine katkıda bulunurken aynı zamanda karakterin ve davranışların şekillenmesine de yardımcı olmaktadır.

 

Bu etkenler göz önünde bulundurulduğunda kendini ve sosyal becerilerini geliştirebilen, daha iyi düşünce yapısına sahip olan çocukların okul öncesi eğitimlerle desteklenmiş oldukları bilinmektedir. Çeşitli aktivitelerle desteklenebilen çocuk aktiviteler doğrultusunda farklı yönlerini geliştirebilir. Kendinin ve yeteneklerinin daha iyi farkına varabilir.

 

Becerilerinin varlığını keşfeden çocuk aynı zamanda eylenebileceği aktivitelerde edilmiş olur ve bunlarda çocuğun öz güven gelişimine imkân tanır. Bununla da bitmez erkenden kendi becerilerini ve uğraşmaktan zevk aldığı şeylerin farkına varmasıyla dilerse ilerde bu yönlerini daha da geliştirerek alanında iyi bir ressam, müzisyen yahut matematikçi olabilir. Bu nedenle erken yaştan kendinin ve yeteneklerinin farkına varması oldukça önemlidir.

 

Etkinlik Çeşitleri

 Etkinlikler saymakla bitmez, çünkü etrafındaki dünyayı yeni yeni keşfeden çocuğunuz için neredeyse her şey bir etkinliktir. Her yeni gördüğü ve tanıdığı şey onun için öğrenilecek yeni bir alandır. Bu etkinlikler; müzik, matematik, drama, sanat, matematik gibi alanlarda olabilir. Bu alanda geliştirilmiş oyuncaklardan yararlanabilir veya kendiniz çocuğunuz için küçük oyunlar oluşturabilirsiniz.

 

Boyama yapmak, sporsal aktivitelerde bulunmak, müzikle uğraşmak, yapboz yapmak, yeni küçük oyunlar öğrenmek, resim çizmek, renksel ve şekilsel bulmacalar çözmek ya da renklerle şekilleri içeren oyuncaklarla uğraşmak çocuğunuzun farklılıkları ayırt etmesini öğretirken spor yapmak bedenini kontrolünü ve kuvvetini arttıracaktır. Aynı zamanda daha sağlıklı bir yapıda olacaktır. Resimle uğraşması ise düşüncelerinin gelişimine yardımcı olacaktır. Şarkı söylemesi ve müzikle uğraşması ise çocuğun algısını kuvvetlendirmesini sağlar.