Okullarda Yeni Trend Robotik Kodlama.

Okullarda Yeni Trend Robotik Kodlama.

 

Dünya’da hızlı bir şekilde ilerleyen yeni Eğitim Konsepti STEM Türkiye’de de hızla yayılıyor. Her ne kadar herkes STEM konsepti ile eğitim verdiğini düşünse de STEM ile uzaktan yakından alakası olmayan eğitimlerde STEM adı altında verilmektedir. Tabi ki tam tersi olarak bu konsepte başarılı çalışmalar yapan eğitmenlerin okulların sayısı da gittikçe artıyor. STEM Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik kelimelerinin baş harflerinden oluşmakta bu disiplinleri, diğerlerini dâhil etmeden bu disiplinlerden birini öğretemeyeceğinizden müteşekkil olduğunu kabul eder.

STEM eğitimi deyince akla ilk gelen konulardan birisi de Robotik Kodlama olarak karşımıza çıkıyor. Kodlama artık hepimizin etrafında. Günlük olarak içerisinde kodlama olan kaç elektronik ürün kullandığımızı düşündünüz mü hiç? Biraz düşündüğünüzde kodlamanın hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldiğini çabucak fark ediyoruz. Mikrodalgamızı, aracımızı, telefonlarımızı, TV'mizi ve banka kartımızı her kullandığımızda kodlama yeteneklerimizi kullanıyoruz. Peki, kodlamanın temellerini okullarda nasıl öğrenebiliriz? Okullarda bunun için ne tür uygulamalar yapılıyor.

Kodlama deyince aklımıza gelen bir diğer terim ise Robotik. Okullarda robotlar yardımı ile kodlamanın temellerine adım atabilirsiniz. Robotlar yardımı ile kodlamanın temellerine adım atarken robotun türüne göre görsel tasarım, makine mühendisliği, desen, dönüşümler, fen bilimleri, yön, matematik gibi farklı kazanımlarda buluşabilirsiniz. Robotların en güzel yanı robotun çalışmalarınız üzerinde görsel olarak doğru ve anında geri bildirim vermesidir.  Eğer doğru mekanik tasarım ve yazılımı yapabilirseniz robot ile istediğiniz problemleri çözebilir sorunlara farklı bakış açıları ile çözümler üretebilirsiniz.

Robotik ve Kodlama ile çocuklar kazandıkları birçok şeyin yanında öğrencilerin problem çözmeyi, bağımsız olarak ve işbirliği içinde çalışmasını ve inisiyatif, organizasyon ve sorumluluk göstermelerini sağlar. Kodlama aynı zamanda müfredatta olan birçok konuyu çocukların yaparak eğlenerek kalıcı olarak öğrenmelerini sağlar.

Türkiye’de de birçok özel okulda okul öncesinden liseye kadar farklı robotik ve kodlama eğitimleri verilmekte hatta bazı duyarlı öğretmen ve okul müdürleri sayesinde devlet okullarında da bu eğitimler düzenlenmeye başlandı. Her geçen sene bu eğitimler hızla artmaktadır.