Oyuncakların Çocuk Gelişimi ve Davranışları Üzerindeki Etkileri

Oyuncakların Çocuk Gelişimi ve Davranışları Üzerindeki Etkileri

Öğrenmeyi teşvik eden eğitici tahta oyuncaklar, çocuklara hayatın geri kalan kısmında kullanacakları beceriler kazandırır. Öğrenme konusunda son derece usta olan çocuklar, çevrelerindeki dünyayı keşfederken her yeni tanıştıkları nesneyle bağ kurarlar.

Oyuncaklar ve Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Oyuncaklar, bebek ve çocuklar üzerinde kurdukları etkilere göre kategorilere ayrılır. Şiddet içeren kategoriye giren türler uzmanlar tarafından önerilmez. Kötü yan etkilerin yanı sıra çocukta saldırgan tutumun görülmesine neden olan silah ve benzeri modeller çatışma anında çözüm için bir yol gibi görünebilir.

Motor becerilerini geliştirirken mantıksal akıl yürütme sağlayan oyuncaklar

Bulmacaların yanı sıra yapbozlar, dizme oyunları, makasla süren aktiviteler ve bloklar bu kategoriye girer.

Duygu bütünlüğü sağlayan oyuncaklar

Her türlü sesli oyuncak ve müzik aleti bu grupta yer alır.

Duygusal uyarım yapan oyuncaklar

Oyun hamurları, boyama kitapları ve kum boyama bu kategoride değerlendirilir.

Doğa ve bilime ilgi uyandıran oyuncaklar

Yapraklar, kozalaklar, dış mekân oyuncakları, çim alanlar, saha gezileri ve canlı hayvanlar çocuklarda doğa ve bilime ilgi uyandırır.

Empati geliştiren oyuncaklar

Bebekler, bebek aksesuarları, evler ve hikâye kitapları empati kurma yeteneğini geliştirir.

El göz koordinasyonu sağlayan oyun ve oyuncaklar

Toplar ve top oyunları el göz koordinasyonunun gelişmesi için birebirdir. Belli yaşlara özel olarak tasarlanan güvenli bisikletler de bu işe yarar.

Verilen görevi tamamlama ve yönergeleri takip etmeyi sağlayan oyuncaklar

Yemek pişirmek, kek yapmak, turşu kurmak, aksesuar tasarlamak, eğitici tahta oyuncaklar ve el sanatlarıyla ilgili oyunlar görev bilincinin oturması için faydalıdır.

Yaratıcılığı destekleyen oyuncaklar

Renk eşleştirme, kâğıtlar ve boya kalemleriyle yapılan aktiviteler, renkli bloklar, sonu belli olmayan hikâyeler için yapılan drama çalışmaları yaratıcılığı destekler.

Eğlencenin En Doğal ve Renkli Hali

Çocuklar için eğlenceli olduğu kadar da doğal, renkli ve sağlıklı olan ahşap oyuncaklar, ebeveynler tarafından son dönemin en çok tercih edilen modelleridir. Eğlendirme amacı güderken nitelikleriyle değer kazanan modeller, ömür boyu kullanıma hazırdır.

Oyuncağıyla sürekli temas içinde olan çocukları zararlı maddelerden korumak için güvenilir markaların eğitici tahta oyuncak modellerini seçmek en doğru karardır. Kolay temizlenen parçalarıyla dikkat çeken ürünler; bakteri barındırmaz, uzun ömürlüdür, parçalanmaz, aşınmaz, duyulara hitap eder.