Özel okul mu, devlet okulu mu?

Özel okul mu, devlet okulu mu?

Günümüzde, çocuk sahibi olan çoğu ailenin en çok sorduğu sorular arasındadır, “Özel okul mu, devlet okulu mu?” sorusu…  Eğer sizler de, o aileler arasındaysanız, size son derece yardımcı olacak bir yazı ile karşınızda olduğumuzu söyleyebiliriz. Özel okulun da, devlet okulunun da çok önemli özellikleri ve sağladığı birçok avantaj bulunmaktadır. Aşağıda yer alan maddeleri inceleyerek, “Özel okul mu, devlet okulu mu?” sorusunun cevabını çok rahat bir şekilde bulabilirsiniz…

  • Devlet okullarının öğrencilere sunduğu birçok imkân bulunmaktadır. Bu imkânlar, bütün çocuklara ücretsizdir. Eğer, tercihiniz özel okuldan yana olacaksa da, sağlanan birtakım imkânlar için bütçe ayırmanız gerekecektir.
  • Devlet okullarındaki ders saatlerinin, belli uzmanlar tarafından belirlendiğini ve sabit olduğunu söyleyebiliriz. Özel okullardaki ders saati ise, devlet okullarına göre daha fazladır. Bu durumda da, öğrencilerin okulda geçirdiği zaman daha fazla olmaktadır.
  • Özel okullar, devlet okullarına göre sosyal açıdan daha gelişmiştir. Sosyal olanakların fazla olması, çocukların sosyal yönden çok daha fazla gelişmesine ve kendilerine olan güvenlerinin artmasına neden olmaktadır.
  • Özel okullardaki teknolojik imkânlar da, devlet okullarına göre çok fazla gelişmiştir. Böylece, özel okulda okuyan çocukların, dersleri anlama süresinin de daha kısa olduğunu söyleyebiliriz.
  • Özel okullarda görülen yabancı dil sayısı, devlet okullarına göre çok daha fazladır. Özel okullarda, gerek ders sürelerinin uzunluğu, gerekse de derslerde işlenen kitapların daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Hatta bazı durumlarda, öğrenilen dilin vatandaşı olan öğretmenlerle de dersler işlenmekte, konuların daha iyi anlaşılması sağlanmaktadır.