PLA FİLAMENT İLE AYRINTILI 3D BASKI

PLA FİLAMENT İLE AYRINTILI 3D BASKI

Açılımı Polylactic Acid olan PLA Filament mısır nişastası ve şeker kamışından oluşmaktadır.  Organik bir biyopolimer ve termoplastik olan PLA Filamenti, çevreye ve insan sağlığına zararsızdır. ABS filamenti ile karşılaştırıldığı zaman daha canlı bir görüntüye sahip plan PLA ile 3D Yazıcılardan çok çeşitli objelerin baskılarını almak mümkündür.

ABS'ye nispeten basımı çok daha kolay olan PLA Filamenti sert bir yapıya sahiptir ve oldukça dayanıklıdır. Basım sıcaklığı 190°C – 220°C civarındadır. Soğuma sırasında çatlama sorunları ile karşılaşılmaz ayrıca aseton ile çözülmesi zordur.

PLA görüntü olarak parlak bir yapıdadır bu nedenle estetik olarak güçlü bir malzemedir. Aynı zamanda sağlığa zararlı olmayışı nedeniyle ağırlıklı olarak insan vücuduna temas halinde olan ürünlerin basımında kullanılır.   Örnek olarak,  kurabiye ve kek kalıpları, mutfak gereçleri, saklama kapları, oyuncaklar bu ürünlerin önde gelenleridir. Bunun yanında sürekli güneş ışığına maruz kalabilecek malzemelerin de üretiminin PLA Filamentinden yapılması önerilmektedir.  

PLA Filamenti nispeten kolay kırılabilen dış yüzeyi sert bir malzemedir büküldüğünde kırılma olasılığı yüksektir. PLA ile üretilen 3D modellerin kesimi, törpülenmesi, taşlanması, boyanması ve güçlü yapıştırıcılarla yapıştırılması mümkündür fakat dış yüzeyini pürüzsüzleştirebilmek için asetonla işlem yapılması mümkün değildir.

Pla Filamentinin Diğer Filamentlerden Farkı

 

  • ABS Flamenti ile mukayese edilecek olursa, PLA Filamenti doğada çözülebilir özelliğe sahiptir ve ABS’de olduğu gibi plastik kokusu yaymaz. Dayanıklılık bakımından ise ABS Filamentine göre düşük dayanıklılığa sahiptir ve esneme katsayısı düşüktür. ABS Filamenti yüksek sıcaklıklarda bozulmaz fakat ayrıntıyı yansıtma ve estetik bakımdan PLA kadar kaliteli bir görüntü veremez
  • Çalışma süresi daha kısadır bu nedenle daha pratik bir malzemedir.  Bu nedenle amatör yazıcılarda daha fazla tercih edilen bir malzemedir. ABS Filamenti ise daha ziyade ticari ürünler için tercih edilir. Ayıca yazdırma alanı uzun süre baskı alınması durumunda iyi havalandırılması gerekmektedir.

 

  • PLA Filamentleri sanatsal çalışmalar için ağırlıklı olarak tercih edilen malzemelerdir. Sanatsal çalışmalarda renk ve ayrıntının önemsenmesi PLA Filamentin bu amaçla kullanımda en önemli tercih nedenidir.