Raspberry Pi 3B+ Nedir?

Raspberry Pi Nedir?

Raspberry Pi en basit anlatımla ucuz ve küçük bir bilgisayar altyapısıdır. Bu küçük bilgisayar altyapısı programcıların kendilerini geliştirmeleri için bir bilgisayarın nasıl çalıştığını daha iyi kavramalarına yardımcı olmaktadır.

Raspberry Pi tek karta sahip olmasıyla beraber CPU orta alanında bulunmaktadır.  Cihaz ekleyebilmek için birçok giriş ve çıkışı bulunan Raspberry Pi gerekli bileşenlerle birleştiği zaman minik bir bilgisayara dönüşebilmektedir. Kart avcunuzun içinde tutabileceğiniz kadar küçük olmasıyla oldukça dikkat çekmektedir.

Raspberry Pi iki adet sürüme sahiptir. Birinci Model A olarak adlandırılır. İkincisi ise Model B olarak adlandırılmaktadır. İki farklı model arasındaki en temel fark ise Model B içerisinde USB ve Ethernet portları bulundurur. Diğer tüm özellikler neredeyse aynıdır.

Biz bu yazımızda Raspberry Pi 3B+ Modelini sizlere anlatacağız.

Raspberry Pi 3B+ Nedir?

Raspberry Pi devre kartının genel olarak bilgisayar farkı olmadığını, fiyat ve boyut anlamında oldukça avantajlı olduğunu daha önce belirtmiştik. Raspberry Pi 3B+ modeli ise yepyeni ve birçok özellikleri ile dikkat çekmeyi başardı. Raspberry 3 modellerinin son ürünü olan bu elektronik kart işlem gücü ve hızı sayesinde diğer devre kartlarına kıyasla bir adım öne çıkmayı başardı.

Raspberry Pi 3B+ kartı üzerinde 4 çekirdek ve 64 bir işlemci bulunmaktadır. Bunun yanı sıra 1.4 GHz hızında çalışabilmektedir. Bu özelliği sayesinde birçok elektronik karttan daha avantajlı olduğu bilinmektedir. Daha önceki modellere kıyasla bu modelde Bluetooth desteği daha güçlü şekilde piyasaya sürülmüştür.  Bunların yanı sıra ağ bağlantısı anlamında kendini fazlasıyla geliştirmekte olan Raspberry Pi, internet hızında oldukça başarılı bir seviyeye sahiptir. Bu yüzden diğer elektronik kartlara kıyasla daha fazla tercih edilmektedir. PoE desteği sayesinde de hiçbir güç kaynağına ihtiyaç duymadan sadece Ethernet bağlantısı ile hem bilgi hem de güç bağlantısını yapabilmesiyle Raspberry Pi 3B+ ile yapabilecekleriniz oldukça fazla.

Tek kart bir bilgisayar diyebileceğimiz Raspberry Pi 3B+ ile kendinize ufak bir masaüstü bilgisayar yapabilmeniz mümkün. Bunun dışında farklı projelerinizde ufak bir bilgisayar olarak kullanabilirsiniz. Bu ve buna benzer birçok elektronik projeleri Raspberry Pi Model 3B+ kullanarak gerçekleştirebilmeniz mümkün.