GELECEĞİN ÜRETİMİNİ 3D YAZICILAR DEVRALACAK

GELECEĞİN ÜRETİMİNİ 3D YAZICILAR DEVRALACAK

Küresel pandemi krizi dünyada değişimin eşiğinde olan üretim sistemindeki dijitalleşmenin fitilini ateşledi. Zira on yıl içinde gelmesi beklenen teknolojik yenilik nerdeyse 1 yıl içinde hayata geçirildi. Teknoloji uzmanlarının görüşüne göre gelecek on yıl zarfında dünyada üretilen malların büyük bir kısmı artık 3D yazıcılar tarafından üretilecek.

Teknolojik gelişmelerin insanlığın gelişimini mi desteklediği yoksa yüksek kar peşinde koşan kapitalistlerin gereksiz fonksiyonlar eklenerek farklılaşmış ürünlerinin piyasadaki adı mı olduğunu anlamaya çalışırken Covid-19 un başlaması ile her şey ters yüz oldu. Dünyada milyonlarca insanı hasta eden bu küresel salgın ile dünyanın iş yapış şekli de değişme noktasına geldi. Yalnızca üretimin değil baştan aşağıya tüm tedarik zincirinin de insan unsuruna bağlı olarak işlediği iş dünyasında mal ve hizmet sevkiyatı nerdeyse tamamen durma noktasına geldi.

Dünya’nın yeni hedefi üretimde otomasyona geçmek

Dünya nüfusunun 8 milyara ulaşması ve artık Mars’ta kolonileşmenin konuşulduğu şu günlerde, insanoğlu yeniden baş gösterecek bir Covid-19 ya da türevi bir salgında teknolojiyi kullanmak için alt yapı hazırlıklarını hızla sürdürüyor. Öyle görünüyor ki Covid-19 salgını bitse bile ofis çalışanlarının evden çalışmaları büyük oranda devam edecek ve yeni çalışma sistemi olarak yayılacak. Bundan sonra uzaktan çalışma ortamını teknolojik gelişmeler destekleyecek ya da bu sisteme uygun teknolojiler gelişecek.

Mavi yakalıların makineleri kontrol ederek var oldukları üretim sisteminde artık robotlar ve ileri teknoloji 3Dyazıcılar görev alacak. Fabrika ortamında el değmeden üretimi gerçekleşen ürünler, akıllı sensörlerin yardımıyla konteynırlara yüklenecek, navigasyonla teslim adresi bildirilen TIR’lar yapay zekâ ile bütün trafik kurallarına uyarak ürünleri sipariş adresine teslim edilecek. Hatta bu sistem kıtalar arası boyutlara ulaşarak dünyanın yeni çalışma sistemi olarak kabul edilecek.

Bütün bunlar bilim kurgu filmlerinden türetilmiş bir senaryo gibi gelse de dünyada üretim ve lojistik sistemi hızla bu noktaya doğru hareket ediyor. Dünya baş döndürücü bir şekilde otomasyona geçerek üretimdeki ve tedarik zincirindeki insan faktörünü minimum düzeye çekmeye çalışıyor. Bu gelişmelerin de başrol oyuncusu 3D yazıcılar olarak görünüyor.