Okul öncesi kodlama etkinlikleri

Okul öncesi kodlama etkinlikleri

Günümüz teknoloji çağı ve artık çocuklar çok küçük yaşlardan itibaren teknoloji ile iç içe.

Çocukların kullandıkları tabletleri, bilgisayarları faydalı hale getirmek için kodlama çok doğru bir başlangıç! Ama öncelikle kodlama nedir onu bir öğrenelim:

Kodlama diğer adıyla programlama kelime anlamıyla belirli şartlara ve düzene göre yapılması öngörülen işlemlerin bütünü anlamına gelir. Programlama bilgisayara ya da elektronik devre ve mekanik sistemlerden oluşan düzeneklere bir işlemi yaptırmak için yazılan komutlar dizisinin bütünü veya bir kısmı olarak tanımlanır.

Okul öncesi dönem çocuklarının kodlama ile erken yaşta tanışması ileriki hayatlarında kodlamayı daha kolay anlamalarına ve uygulamalarına yardımcı olur. Bununla birlikte erken yaşta kodlama eğitimi almaya başlayan çocukların gelişimleri de olumlu olarak etkilenmekte. Kodlama sırasında karşılarına çıkan problemleri çözmeye çalışırken problem çözme becerileri, arkadaşları ile etkinlik boyunca etkileşim halinde oldukları için iletişim becerileri gelişir. Okul öncesi gruplarda kullanılan kodlama materyalleri, hikayeler, oyunlar aracılığı ile çocuklara öğretilir. Bu sayede çocuklar deneyerek ve eğlenerek öğrenirler.

Özetleyecek olursak okul öncesi gruplarda kodlama çalışmaları, doğru adımlarla uygulanırsa, problem çözme, grup çalışması, yaratıcı düşünme gibi birçok 21. yüzyıl becerisinin arttırılmasını, bu yaş grubunda verilecek kazanımların deneyerek eğlenerek kalıcı olarak öğrenilmesini ve bilim, teknoloji, matematik, mühendislik gibi konularda çocukların küçük yaşta bilgi sahibi olmalarını sağlar.

Çocukların okul öncesi kodlama alanına yönelmeleri ile ileride çocuklarımızın gerekli özgüvene sahip olacağını görüyoruz. Küçük yaşlarda robotik kodlama atölyelerinde büyüyen çocuklar yaşları büyüdükçe atölye ortamına alışıyor ve atölye ortamlarında çalışmayı seviyorlar. Bu etki sayesinde çocuklarımız ileride robotik alanda çalışmalara yöneliyor. Çocuklarımız kodlama etkinliklerini neden yöneltmeliyiz onlarla ilgili birkaç bilgi edinelim.

  • Kodlama eğitimi çocuklara matematik, bilim, problem çözme, takım çalışması, proje bazlı düşünme, yaratıcı sanatlar ve daha pek çok alanda beceri kazandırıyor. Çocuklar her şeyden önce algoritmik ve tasarım odaklı düşünebilmeyi keşfediyor.
  • Programlama öğrenmek aslında yeni bir dil öğrenmek gibi. Uzmanlara göre de ne kadar erken yaşta başlanırsa öğrenmesi o kadar kolay oluyor.
  • Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarındaki öngörülen yeni işlerin yüzde 60’ı bilgisayarla ilişkili olacak.
  • Kod yazma çiftçilikten hukuka, inşaattan tıbba kadar her endüstride kullanılabiliyor.
  • Bilgisayar mühendisliği yeni mezunlar arasında en çok kazandıran işlerden biri.