Raspberry Pi Nedir?

Raspberry Pi Nedir?

Kredi kartı boyutunda bir bilgisayar olan Raspberry Pi, tüm zamanların en çok satan İngiltere menşeli bilgisayarı oldu. Pi’nin başarısının en büyük kaynağı fiyatı. Dünyadaki en güçlü bilgisayar olmasa da, 40 dolardan daha az bir fiyata el yapımı elektronik ürünleri oluşturma ve program yazma imkanı sağlaması ürünü öne çıkardı.

Pi’nin ardındaki kâr amacı gütmeyen vakıf, ürün çıktığından beri ünlendi ve Pi’nin özelliklerini üç kere güncellendi. Ancak ürünün fiyatı 35 dolar civarında tutuldu. Pi’nin işlem kapasitesi 10 kattan fazla arttı ve Pi günlük kullanıma uygun bilgisayarlar sınıfına girdi.

En iyi modeli olan Raspberry Pi 3 Model B+, 1.4 Ghz dört çekirdekli 64-Bit ARM Cortex A53 işlemcisi, 1 GB RAM, HD video oynatma yetenekli 400 Mhz grafik bağdaştırıcısı, 802.11ac Wi-Fi ve ethernet desteğiyle, 4 adet USB 2.0 portuna sahip.

Raspberry Pi Neden Önemli?

Pi, bilgisayarların çalışma mantığını öğretmek açısından ideal ve fiyatıyla da herkes tarafından ulaşılabilecek bir konumda olması nedeniyle oldukça önemli. Raspbian OS işletim sistemi, programlama bilgisi öğrenebileceğiniz birçok araçla geliyor. Sürükle bırak kodlama, kod yazma konusundaki birçok yardımcı, Python ve Java debugging özellikleriyle de size yardımcı oluyor.

Raspberry Pi Ne İşe Yarar?

Pi, çocukların bilgisayarların çalışma mantığını anlaması ve basit kodlama yeteneği kazanması için geliştirildi. Pi internet tarayıcısı konusunda kısıtlı olsa da, masaüstü bilgisayar yerine kullanmak da mümkün hale geldi. Ancak Pi’nin daha binlerce kullanım senaryosu var.

Hava durumu istasyonu, sanal yardımcı, medya merkezi, akıllı ev gereci, robot beyin, eski oyun konsolu, drone yardımcısı ve daha birçok farklı cihaz üretmek amacıyla Pi kullanıldı ve yeni alanlarda kullanılmaya devam ediyor.

Bu alanlarda ihtiyacınız olmasa bile, Pi’yi her zaman programlama ve donanım hackleme konusunda bilgi sahibi olmak için kullanabilirsiniz. Pi’nin resmi Raspbian OS işletim sistemi, programlama odaklı yazılımlarıyla bu amaçlar için gerekeni sunuyor. Pi eşsiz ürünlerin yaratılmasına kullanıldı ve hatta Uluslararası Uzay İstasyonu’na bile çıktı.

Pi’nin kurulumu normal bilgisayarınızın kurulumundan biraz daha karışık, ancak büyük bir zorluk içermiyor. İnternet üzerinde kolay kurulum rehberleri mevcut ve NOOBS (New Out-Of-Box Software) yükleyicisi bilgisayarı hazırlayıp kullanmanızı kolay hale getiriyor.