Robotik Kodlama Setlerinin Özellikleri Nelerdir?

Robotik Kodlama Setlerinin Özellikleri Nelerdir?

 

Robotik kodlama setleri dünya üzerinde genellikle çocuklar için üretilmiş ancak yetişkin yaştaki bireylerin de kullanımına uygun olan ürünlerdir. Bilim, teknoloji, matematik ve mühendislik gibi disiplinlerin birleşiminden oluşan robotik kodlama teknolojisi kullanılarak en iyi robotik yazılım sistemleri geliştirilerek insanların bilimi daha iyi anlamasına yardımcı olunmaktadır. Çocukların ve yetişkinlerin günlük yaptığı aktivitelerin haricinde dikkatlerini yazılım alanında yoğun ulaştırabilmek amacıyla kodlama robotları ve yaratıcı oyuncaklar, eğitim setleri dünya üzerinde pek çok piyasa tarafından satılmaktadır. Bireylerin karmaşık entegrasyon becerilerini geliştirmeye yönelik ve içerisinde pek çok etkinliğin bulunduğu robotik kodlama setleri sürekli değişen dünyada en rekabetçi insan olmak için küçük yaşlardan itibaren yazılım hakkında insanlara bilgi vermektedir.

 

Robotik kodlama nedir? Ne işe yarar?

 

Robotik kodlama robotlar adı verilen akıllı makinelerin tasarlanması, inşa edilmesi ve bunların daha sonrasında çalıştırılmasını içeren bir teknolojidir. Slav dilinden köken alan robot kelimesi hizmetçi anlamına gelir. Günümüzde ise robotik alanlar operatör arayüzü, hareket programlama, efektörler ve algı gibi çeşitli faktörlerden etkilenir. Robotik kodlama ve programlama bir makinenin çevresi ile nasıl bir şekilde etkileşime girdiğini ve hedeflerine ulaşma yoluna ilişkin kontrol şeması geliştirmeye yardımcı olur. Robotik işletim sistemi ise bir nevi ara katman yazılımı, robotik yazılım geliştirmek için yazılım çerçevelerinin bulunduğu bir koleksiyon oluşturulmalıdır. Robotik kontrol yazılımı üretilen robotları kontrol etmek amacıyla ortaya atılan bir dizi programlar bütünüdür. Robotik kodlama için bilinmesi gereken diller C++, Python, Java, Matlab ve benzeridir.

 

Robotik kodlama setleri dünya çapında pek çok şirketin robotları anlaması ve yatırım yapması ile hızlı bir şekilde ilerleme kaydetmiştir. Özellikle yapılan araştırmalara göre 2019 yılında tam 62.75 milyar dolar küresel robot teknolojisine akmıştır. 2027 yılında ise bu miktarın yaklaşık olarak 10 katına ulaşacağı öngörülmektedir. Robotik programlar günlük hayatı kolaylaştırdığı gibi pratik ayrıntıların keşfedilmesinde de oldukça önemlidir. Robot işletim sistemi robot kontrol yazılımı Pascal endüstriyel robot dilleri prolog ve donanım tanımlama dili gibi beceriler robotik kodlama sisteminin birer parçalarıdır. Bu sayede gerçek dünya sistemleri modellenerek gerekli algoritmalar ayarlanır ve otomatik kodlar oluşturarak robotların belli işlemler yapması sağlanır.