Lego Yapım Oyuncakları

Dünya genelinde milyonlarca çocuğun ve yetişkinin hayranı olduğu Lego, Danimarkalı bir aile şirketi tarafından üretim yapılan oyuncak çeşididir. Aynı zamanda milyonlarca insanın tutkunu olduğu ünlü oyuncak markasıdır.

Bu oyuncaklar, farklı renklerdeki girinti ve çıkıntı barındıran parçalardan meydana gelmektedir. Bu girinti ve çıkıntılar neticesinde birbirlerinin içine girerek kenetlenebilen parçalar ile çok farklı yapılar inşa etmek mümkündür. Zaten oyunun gayesi de parçaları bir araya getirerek farklı yapılar oluşturmaktır.

Lego markası ilk defa piyasaya çıktığında yalnızca dikdörtgen prizma parçalardan oluşurken zaman içinde farklılaştırılmıştır. Markanın üretim yaptığı yeni nesil Lego oyuncaklarının içinde bulunan tekerlekler, çubuklar, çarklar gibi çok değişik parçalar ve mini figürler hem daha fazla dikkat çekmekte hem de bu parçalar neticesinde neredeyse akla gelebilecek her şeyi inşa etmek mümkün olmaktadır.

 

Lego Setleri

Aslında Lego, 1,5 ve 16 yaş aralığına hitap eden ünlü bir markadır. Ancak her yaştaki birey, bu oyuncaklar ile zevkle oynayabilir. Çünkü lego oyuncaklarında farklı yaş gruplarına özel üretimler bulunmaktadır. 0-3 yaş için Baby, 0-6 yaş için Duplo dışında belirli yaşlara özel City, Creator, System, Technic, Belville gibi seriler yer almaktadır.

Harry Potter, Star Wars, Batman, Örümcek Adam gibi Dünyaca tanınmış film karakterlerinin vurgu yapıldığı temalar, özellikle yetişkin Lego tutkunları için üretilirler. Legolar pek çok oyuncağın tersine, oyuncunun yaşı ilerledikçe parçaları azalan oyuncaklardır. Mesela 12 yaş ve üzeri için üretim yapılan oyuncaklarda yer alan 1-10 cm arasındaki parçaların üstünde 3 mm gibi çok minik bağlantı yerleri bulunmaktadır.

Böylesine gelişmiş temalardaki şekillerin meydana gelmesi büyük emek ve zaman gerektirir. Ayrıca mini figür koleksiyonculuğu, bir kısım lego tutkunları arasında önemli bir hobidir. Hatta Lego markasının tiryakisi yetişkinler arasında kocaman Lego şekillerinin oluşturulduğu büyük yarışmalar da organize edilmektedir.

Farklı renk ve ebattaki parçaları bir araya getirerek yeni şekiller meydana getirmenin temelindeki Lego marka oyuncaklar, zeka gücüne fark edilir bir katkı sağlar. Lego'nun felsefesinde beş ana unsur bulunmaktadır. Bu unsurlar, hayal gücü, yaratıcılık, eğlence, öğrenme ve paylaşmadır. Dolayısı ile Lego oyuncak çeşitleri ile oynayan bireyler, bu beş faktörden de etkilenmektedirler.

 

Lego Oyuncak Modelleri

Legolar içinde bulunan mini figürler ise üretim yapılmadan evvel itina ile seçilirler. İlk defa 1974 senesinde ufak bir bebek formunda mini figür üretim yapılmıştır. Bugün ise markanın içinde çok farklı mini figürlerle karşılaşmak mümkündür. Hatta Michael Jackson, Pele, John Lennon, Nelson Mandela, Elvis gibi dünya genelinde tanınmış pekçok gerçek kişinin mini figürleri legolar içinde bulunmaktadır.

Milenyumun başlarında İngiltere Oyuncakçılar Birliği ve tanınmış Fortune Dergisi tarafından Yüzyılın Oyuncağı seçilmiştir. Lego markası, Dünya’da en fazla satılan oyuncaklar arasındaki üstünlüğünü muhafaza etmektedir.

Günümüzde markanın farklı temaları yer almaktadır. City, Frends, Duplo, Ninjago, Star Wars, Creator, Disney Princess bu temalardan bir kısmıdır. Bunların yanı sıra DC Comics Super Hereos, Marvel Super Hereos, Juniors, Minifigures ve Architecturede bulunmaktadır. Bu temaların her birinde temaya özel parçalar ve figürler yer almaktadır. Her bir temanın çok ayrıntılı hikayesi ve kahramanlarının isimleri de mevcuttur. Öyle ki Legolar hayali bir Dünya’da çok çeşitli serüvenleri tüketiciye sunarken, var olan hikayelere oyuncuların katkıda bulunmasına da imkan sunar.

Her bir temanın yer aldığı kutuların üstünde temanın hikayesi özet olarak anlatılmakta ve oyuncudan hikaye de kendine düşen görevi yapması istenmektedir. Bu tema çok ayrıntılı bir sahne olabileceği gibi mesela yalnızca bir kargo uçağı da olabilir. Kargo uçağının önce parçalarını bir araya getirmesi beklenir oyuncudan. Daha sonra temada yer alan paketleri el arabası ile kargo uçağına yüklemesi ve kapağı kapatarak uçağı uçurması istenir. Böylece hazır bir oyun kurgusu içerisinde yer alan oyuncu hem el becerilerini hem hayal gücünü hem de yaratıcılığını kullanarak keyifli zaman geçirecektir.

 

Lego Ürünleri ve Fiyatları

Oynarken eğlenmeyi, eğlenirken öğrenmeyi hedef edinen Lego, klasik ve modern çeşitleri ile sizleri bekliyor. Çocuklarınız yahut kendiniz için beğendiğiniz Lego oyuncaklarını satın alarak bu muhteşem dünyaya dahil olabilirsiniz. Lego Oyuncak fiyatları ürün grubuna, parça sayısına ve ürün ebatlarına göre farklılık göstermektedir. Oluşan farklılığa rağmen Lego fiyatları yüksek değildir ve bütün setleri cazip fiyatlarla satın alınması mümkündür.

Alışveriş Sepetim

ShopPHP | v5